Czy język niemiecki jest trudny i jak się uczyć, by stał się łatwy i przyjemny?

24 września 2013

 

Język niemiecki jest trudny czy łatwy? Jak to właściwie jest? Tak naprawdę wszystko zależy tylko i wyłącznie od nas samych, a dokładniej od naszego nastawienia. Jeśli do tej pory ciągle słyszeliśmy, że "język niemiecki jest twardy" albo że "ma dziwną wymowę", albo że "niemiecki jest bardzo trudny", to takie przekonanie ciężko będzie nam z głowy wywalić. A zaraz się przekonasz, że język niemiecki wcale nie jest taki straszny, jak go malują.

 

Zdecydowana większość Polaków zna Steffena Möllera. Chociażby z serialu

"M jak Miłość"

czy programu

"Europa da się lubić".

 

Ale nie tylko. Jest to rodowity Niemiec, który w 1993 roku, w wieku 24 lat przyjechał do Polski, by wykładać język niemiecki na Uniwersytecie Goethego. Tak się zaczęło. Zagrał też w polskim filmie, występował na scenie kabaretowej.

Na poniższym filmie Steffen pokaże Ci, że przekonania, o których wspomniałam na samym początku tego wpisu,  są z palca wyssane. No przecież język niemiecki jest łatwy, przyjemny i taki… melodyjny.


 

Rodzajniki niemieckie są odpowiednikiem polskich rodzajów: żeński, męski, nijaki.

 

der – rodzaj męski, np.: der Vogel [dea fo’gel] – (ten) ptak

 

die – rodzaj żeński, np.: die Freiheit [di fra’jhajt] – (ta) wolność – tu rodzaje się pokrywają

 

das – rodzaj nijaki, np.: das Brot [das brołt] – (ten) chleb

 

 

Zobacz, co o rodzajnikach mówi Steffen:

 

 

 

Każdy język ma swoje ulubione łamańce językowe. Są one dla obcokrajowca nie do powtórzenia za pierwszym, nawet za drugim, ba! nawet za dziesiątym razem. Przykładem może być "Idzie Sasza suchą szosą." Sam/sama znasz jeszcze wiele innych, prawda? Niemcy też mają swoje dziwolągi. Posłuchaj:

 

 

 

Blaukraut [blałkrałt]  – kapusta czerwona

 

bleiben [blajben] – pozostawać

bleibt [blajpt] – pozostanie

das Brautkleid [das brałtklajt] – suknia ślubna

Powiedzonko troszkę bez sensu, ale chodzi przecież o to, by sobie połamać język 🙂

 

Fischers Fritze [fiszers fryce] – gość od Fischerów (nazwisko)

fischen [fyszen] – łowić ryby

frisch [frysz] – świeży

der Fisch [dea fysz] – ryba

 

die rot betatzte Katze [die rołt beta’cte ka’ce] – kot w czerwone łapki (plamki)

tritt die Treppe [tryt di tre’pe] – wchodzi po schodach

krumm [krum] – krzywy, przygarbiony

 

 

Liczebniki niemieckie są także inne niż polskie. W jednej z lekcji Darmowego Kursu Języka Niemieckiego omawiam właśnie temat liczebników. Moi Kursanci wiedzą już, jak skomplikowany jest to temat. Ale tylko na początku, bo gdy pozna się zasadę, to nagle wszystko staje się jasne. To kolejny przykład na to, że język niemiecki wcale nie jest trudny. To właśnie język polski ma na całym świecie opinię trudnego. I kto tu ma rację? Zresztą, co to znaczy "trudny" czy "łatwy"? Ja osobiście uważam, że każdy język obcy przestaje być obcy, jeśli się z nim zaprzyjaźnimy i jeśli szczerze chcemy się go nauczyć. A co Ty o tym sądzisz? Napisz, proszę, w Komentarzu pod wpisem.

 

Zobacz, co na temat liczebników mówi Steffen:

 

 

 

 

I na koniec jeszcze mała wisienka na torcie. Niemieckie słowa złożone.  W liceum moim ulubionym słówkiem było:

Die Sehenswürdigkeiten [di  ze’jens wiur diś kajten] – ciekawostki, ciekawe miejsca do zwiedzenia

Ale Steffen ma dla Ciebie dopiero wyjątkowe słówko. Zatrzymaj film na tym słowie i spróbuj je "rozgryźć". Miłej zabawy życzę 🙂

 

 

Podsumowując.

Język niemiecki moim zdaniem nie jest wcale trudny. Wystarczy, że wykażesz się szczerą chęcią nauki, a co chyba najważniejsze, to zaczniesz się uczyć. Naukę polecam od alfabetu oraz zasad wymowy i pisowni. Taki wpis naturalnie znajdziesz na tym blogu. Tak, jak dzieci uczą się w szkole pisać i czytać swoje pierwsze literki, tak Ty poznawaj niemieckie literki i ich wymowę. A później pójdzie już z górki. Nauka będzie coraz przyjemniejsza, będziesz sam/sama chcieć poznawać więcej słówek i coraz więcej. I co chwila będziesz zaglądać do słownika pol-niem i niem-pol. I na tym polega nauka języka niemieckiego  🙂

 

 

Print Friendly, PDF & Email

51 komentarzy

 • Aga 5 grudnia 2016jako09:18

  Uwielbiam pana Stefena 🙂 Ma Pani rację wystraczy wybić sobie z głowy wszystkie stereotypy dotyczące języka niemieckiego, polubić go i wtedy wszystko się zmienia. Wszystko sprowadza się do zrozumienia jednej tabelki 🙂 Pozdrawiam serdecznie.

 • Mariola 24 stycznia 2016jako16:15

  Witajcie. Ja uważam, że jednak jezyk niemiecki jest trudny. Napewno zapytacie dla kogo jest taki trudny ? A no im człowiek starszy, tym nauka jezyka niemieckiego jest dla niego trudniejsza. Trzeba ,,kuc żelazo puki gorące,,czyli za młodu bo potem jest dużo trudniej. Wiem to po sobie. Pozdrawiam serdecznie.

 • Irena 11 stycznia 2015jako17:59

  Witaj Aniu,
  dziękuję za kolejne lekcje. Nauka idzie mi powoli, z powodu problemów, które mnie spotkały.
  Mam nadzieje, że Nowy Rok przyniesie zmiany na lepsze.
  Życzę Tobie Aniu wszystkiego dobrego w Nowym Roku.
  Pozdrawiam Irena

  • Anna Knobelsdorf 11 stycznia 2015jako22:07

   Irenko, ten rok będzie lepszy od poprzedniego. Tego Ci z całego serca życzę.

  • Tomasz Zalewski 11 stycznia 2015jako22:09

   Irena, jeszcze o tym nie wiesz, ale ten rok NA PEWNO będzie lepszy od poprzedniego.

 • Tomasz Zalewski 12 października 2014jako21:28

  Generalnie niemiecki jest prawdopodobnie najłatwiejszym językiem świata. Jest prosty, schematyczny. Ma banalny sposób słowotwórstwa. Posiada tylko 4 przypadki i do tego nie ma czegoś takiego, jak zmiana końcówki rzeczownika w różnych przypadkach (wyjątkiem jest Genitiv), ale to najmniejszy szczegół. Dużo prościej odmieniają się też czasowniki. U nas jest mnóstwo różnych odmian. U nich dużo mniej. A to, że niemiecki jest trudny, wynika tylko i wyłącznie z naszych przekonań, blokujących nas wewnętrznie. Polak uczący się niemieckiego, opanuje go wielokrotnie szybciej, niż Niemiec nauczy się polskiego. Język polski wydaję się łatwy, ale tylko dla kogoś, kto uczył się go latami, a z niemieckim dopiero zaczyna. I niech ktoś spróbuje wmówić małemu dziecku, że niemiecki jest trudny. Dziecko uczy się go znacznie szybciej NIE dlatego, że… jest dzieckiem, tylko dlatego, iż nie wie, że… jest trudny. Nie wmawia sobie takich rzeczy, jak to robi dorosły. Długo można o tym rozmawiać. 😉 Jako ciekawostkę dodam, że wg badań naukowych j. polski jest trudniejszy od… chińskiego. 😀 Jeszcze jakieś pytania? 😉

  Pozdrawiam
  Tomasz Zalewski

 • grazyna 5 września 2014jako19:55

  Witam serdecznie ,Aniu!Zrobiłam to,zapisałam się na kurs!10 lat temu miałam dość znaczący kontakt z językiem niemieckim,uczyłam się go przez 2 lata a pózniej wprowadzałam skutecznie w życie przez kolejne 2 lata.Od tej pory nie uzywam go bo jego miejsce zajął inny-włoski.Jednak od czasu do czasu staram się przypominać słówka niemieckie.Zdarza się ,że słysząc go w różnych miejscach, po prostu tłumaczę go sobie.Posługiwałam się dość dobrze tym językiem,ale niestety,czas robi „swoje”i coraz mniej pozostaje w pamięci.Postanowiłam „odświeżyc moja przygodę” z j. niemieckim.Proszę więc Ciebie o pomoc w tym przedsięwzięciu bo szkoda byłoby zaprzepaścić juz zaczętą „historię”!Czekam niecierpliwie na 1 lekcję.Mam dużo czasu i tyleż chęci,myślę,że „coś z tego będzie”!Pozdrawiam!

 • Edyta 20 czerwca 2014jako13:44

  Witam serdecznie :-)stwierdzam ,że troszkę trudny jest język niemiecki , ale trzeba dużo cierpliwości. Ania ślicznie i w bardzo pozytywnie nastawia do nauki tego języka. Bardzo dziękuję bo dużo mi Aniu pomagasz 🙂 jestem już 4m-ce w Niemczech i coś niecoś potrafię powiedzieć , a więcej zrozumieć . Super !!!!

   

  • Anna Knobelsdorf 21 czerwca 2014jako18:49

   Edyta – SUPER! 🙂 Nie przestawaj się uczyć, stosuj poznaną wiedzę w praktyce, a na pewno osiągniesz sukces. Tego Ci życzę.
   pozdrawiam 🙂

 • tosska 22 kwietnia 2014jako19:50

  Dziękuję za pomoc w nauce.pozdrawiam serdecznie 🙂

 • Joanna 21 kwietnia 2014jako18:45

  Dzięki serdeczne !!!! ten kurs to strzał w dziesiątkę !

 • wiola 9 kwietnia 2014jako15:26

  Naprawde super kurs 🙂  pozdrawiam

 • Milena 14 marca 2014jako11:03

  Wczoraj wpadłam na pomysł, żeby uczyć się tego języka… i trafiłam na tę stronkę, jest baaaardzo pomocna, wręcz świetna 😀 bardzo mi się podoba. Pozdrawiam autora! <3

 • Adam 5 marca 2014jako15:46

  Witaj Aniu

  Bardzo dziękuje ci za przesłany materiał, w prawdzie to pierwsza lekcja, ale już po niej i po przejrzeniu twojego bloga jestem bardzo mile zaskoczony z niecierpliwoscią czekam nakolejną lekcję. Uważam że to świetna strona a TY zkolei jesteś znakomitą nauczycielką. jeszcze raz pięknie dziekuję i pozdrawiam.

   

  • Anna Knobelsdorf 6 marca 2014jako20:41

   Adamie, dziękuję bardzo 🙂
   pozdrawiam serdecznie

 • Mieczysław 28 lutego 2014jako10:03

  Witaj Aniu!

  Dziękuję za lekcje, są świetne z dużą dawką materiału ale tak chyba powinno być. Natomiast na blogu lekcje Stefana to cudo. Ostatnia z panterą i stacją benzynową nie do pobicia!

 • Maria 8 lutego 2014jako20:30

  Witaj Aniu!

  Zawsze czekam na lekcje od Ciebie.Dzisiaj postanowiłam poczytać blogi.To również nauka i nowe słowka.Liczebniki :poszły: mi gładko! ale:der,die das – to wyższa matematyka.Stefan Miller zrobił z tego świetną zabawę.Dziękuję.

  Maria.

   

   

 • beata 22 stycznia 2014jako12:23

  Witam kochana pani Aniu ,,,, język niemiecki nie jest trudny z lekcjami które otrzymuję sa bardzo czytelne i zrozumiałe,,,,,bardzo bardzo dziękuję ,,,,moją bolączka sa  der die das oraz proszę o czasy,,,, to tez tabu,,,, pozdrawiam serdecznie Beata

 • Alina 13 grudnia 2013jako15:24

  Aniu!

  Błądziłam po inernecie w poszukiwaniu czegoś, co pomogłoby mi oswoić się z faktem, że zostałam bezrobotna – bo właśnie po 26 latach pracy w jednej firmie, zwolniono mnie z pracy.

  To Najwyższa siła postawiła Twój Blog na mojej drodze. Wraz z Nim narodził się pomysł na naukę języka, by móc dopracować do emerytury. Jak sie domyślasz, nie w kraju, w którym przeżyłam 55 lat. Dziekuję. Bardzo Ci dziękuję. :)!

 • Joanna 5 grudnia 2013jako07:42

  Aniu serdecznie gratuluję metody nauczania ,która bardzo mnie mobilizuje i czekam na kolejnego e-maila z ciekawością co dziś nowego.Graruluję i życzę wielu sukcesów .pozdrawiam 

 • Jagoda 29 listopada 2013jako20:36

  Dziękuję za stworzenie tej strony! Jest świetna! 🙂 

  • Anna Knobelsdorf 3 grudnia 2013jako11:35

   Jagoda – bardzo-bardzo dziękuję 🙂

 • anetka 29 listopada 2013jako09:51

  Pani Aniu serdecznie dziekuje, za przysylane mi lekcje. Umiem rozmawiac po niemiecku, ale wszystkiego nauczylam sie sama. Wiem, ze mowie niepoprawnie, chociaz funcjonuje w tym spoleczenstwie dosc dobrze. Nie umiem pisac po niemiecku, nie uzywam w zdaniach slynnego "der, di das", nie umiem odmieniac czasow, itp, itd…Licze, ze Pani lekcje rozswietla mi w glowie i opanuje ten jezyk przynajmniej w stopniu podstawowym:) Jeszcze raz serdecznie dziekuje, codziennie czekam niecierpliwie na nowa lekcje:) Jest Pani Super-Nauczycielka:)

  • Anna Knobelsdorf 3 grudnia 2013jako11:38

   anetka, pisać po niemiecku nauczysz się poznając zasady niemieckiej pisowni. Stworzyłam kiedyś wpis na temat zasad pisowni oraz wymowy, zajrzyj do zakładki „alfabet niemiecki” na tym blogu.
   Resztę w stopniu podstawowym nauczysz się z Kursu.
   Pozdrawiam serdecznie życząc powodzenia 🙂

 • Wiktor 27 listopada 2013jako12:35

  Hehe, ale się uśmiałem 😛

   

 • marta 14 listopada 2013jako19:02

  Aniu pieknie dziekuje za przeslane lekcje, przyznam sie ze, nie jest mi latwo zapamietac, bede wkuwac, ale ze zrozumieniem 🙂 czekam na nastepne 🙂 pozdrawiam Marta

 • Podhalanczyk 9 października 2013jako18:12

  nauka niemieckiego jest trudno jak odległość na ksieżyc co nie zanczy ze nie można osiągnąc  celu 🙂 ja walcze kazdego dnia …:) nie pdodam się:)

 • Maria 9 października 2013jako14:32

  Pani Aniu lekcje są super. W pierwszym zadaniu robiłam tylko 3 błędy a w drugim zadaniu domowym 1 błąd.Dziękuję za materiały i pozdrawiam.

   

 • Edyta 8 października 2013jako19:44

  super pomocne lekcje i przydatne slowka bardzo pomocne, dziekuje bardzo

 • ewa 27 września 2013jako18:40

  Fajny pomysł…Gratuluję pomysłu Pani Aniu i pozdrawiam serdecznie panią oraz wszystkich uczących się:)..idzie mi słabiutko , ale mam nadzieję,że to się zmieni:)))

  • Anna Knobelsdorf 27 września 2013jako19:54

   Ewo i Mario, dziękuję za miłe słowa. Dziękuję wszystkim za dotychczasowe komentarze i dzielenie się swoją opinią i uwagami. Proszę o więcej! Uwielbiam czytać komentarze, wiem wtedy, że warto dla Was pracować i przygotowywać nowe materiały.
   Pozdrawiam z powoli jesiennej Bawarii – Wasza Ania.

 • marie 27 września 2013jako15:26

  Nauka jezyka obcego nie jest latwa.Jezeli mamy jakis cel do osiagniecia poprzez nauke obcego jezyka jest to dobra motywacja by sie go uczyc.Dziekuje za materialy do nauki i pozdrawiam serdecznie 🙂

 • Katarzyna Łódź 26 września 2013jako21:11

  Dla mnie bomba,jednak nie tak jak myślałam , język niemiecki aż tak trudny nie jest  choć słówka przychodzą z pewną trudnością, jednak liczebniki "złapałam" prawie od razu, początek trudny , lecz z czasem idzie coraz lepiej. DZIĘKUJĘ CI ANIU Z CAŁEGO SERCA !!!  Ten kurs i porady , albo teraz i filmiki to  dla wielu ludzi (dla mnie również) możliwośc przełamania sie , przebicia przez wewnętrzną blokadę z która żyłam przez lata nie mogąć powiedzieć słowa w innym języku , bo bałam się, że i tak nikt mnie nie zrozumie lub też będzie sie śmiał, teraz powoli taka myśl odchodzi bo choć dopiero jestem na samym początku juz tak bardzo się nie boję. Polecam wszystkim chętnym nauki języka niemieckiego tutaj u Ani, ten kurs to światełko w bardzo ciemnym tunelu. ANIU jeszcze raz DZIĘKUJĘ !!!!!!!!!!!!   

 • Wanda 26 września 2013jako10:03

  Ja juz korzystam z II edycji" niemieckiskutecznie.pl- bardzo Ci  dziękuje Aniu. Wiadomo, powtarzać, powtarzać..słówka to sposób na osiągnięcie sukcesu w nauce.Mija rok jak poraz pierwszy zaczęłam uczyć się j.niemieckiego. Lekcje , blog, a teraz jeszcze filmiki są świetnym materiałem do nauki- dzięki-  Wanda

 • Grażyna 25 września 2013jako21:28

  PANI ANIU,

  WSPANIAŁY POMYSŁ Z FILMIKAMI. LEKCJE PANI SĄ  BARDZO CIEKAWE A  DZIĘKI TYM WSZYSTKIM UROZMAICENIOM MOŻNA ŁATWO PRZYSWOIĆ SOBIE WIELE SŁÓWEK I ZWROTÓW.  BARDZO DZIĘKUJĘ I ŻYCZĘ PANI WSZYSTKIEGO CO NAJLEPSZE.                                                                                                                     A PAN STEFFEN MA OGROMNE POCZUCIE HUMORU.

                                                                                             GRAŻYNA D.                               

   

 • darek 25 września 2013jako19:12

  Tak trzymać bardzo fajny kurs. Tylko te Der,Die,Das

  I ułożenie zdania[katastrofa]

 • Bożena 25 września 2013jako18:06

  Witam Pani Aniu bardzo serdecznie

  Przede wszystkim bardzo dziękuję za wszystkie darmowe lekcje języka niemieckiego:) …A Steffen Möller jest świetnym wykładowcą swojego ojczystego języka; Lekcja 5 to majstersztyk – wisienka na torcie – świetne i bardzo trafne określenie:):):)

   

 • beata 25 września 2013jako16:53

  Witam Aniu.Chętnie zaglądam do lekcji, ale mam mało czasu więc uczę się co parę lub kilka dni jak znajdę chwilę czasu.Bardzo podobają mi się te lekcje ponieważ jest w nich dużo przydatnych słówek.Dziękuję bardzo i proszę o przysyłanie lekcji.Do zobaczenia.

 • Ewa 25 września 2013jako15:51

  Wpis powinien nazywac się JĘZYK NIEMIECKI NA WESOŁO 🙂 w ten sposób postawienie sprawy sprawia,ze nic nie jest trudne!!

  Potrzeba tylko trochę chęci-pozdrawiam Aniu

 • KATARZYNA 25 września 2013jako12:06

  WITAJ ANIU BARDZO CHĘTNIE ZAGLĄDAM DO TWOICH LEKCJI NA SYSTEMATYCZNĄ NAUKE NIESTETY NIMAM CZASU DLATEGO ŻE PRACUJĘ JAKO OPIEKUNKA OSOBY CHOREJ  ALE MOJA PODOPIECZNA JEST BARDZO ŻYWA WIĘC CAŁY CZAS GDZIEŚ WYCHODZI ALE MUSZĘ CI ANIU POWIEDZIEĆ ŻE BARDZO DUŻO SKORZYSTAŁAM Z TWOICH LEKCJI I NIEBIERZ TEGO ZA WYLGARYZM Z MOIEJ STRONY ALE TEN KURS JEST POPROSTU ZAJEBISTY PROSZĘ O WIĘCEJ LEKCJI VON DEINE KATERINA

  • Anna Knobelsdorf 25 września 2013jako14:21

   Dziękuję bardzo bardzo gorąco za wszystkie komentarze do wpisu „Czy język niemiecki jest trudny?”. W ogóle nie spodziewałam się takiego odzewu! Jestem ogromnie zaskoczona taką ilością tak pozytywnych opinii.
   Ale również bardzo cieszę się, że mogę choć trochę pomóc w opanowaniu języka niemieckiego i że macie tak wspaniałe wyniki.
   Kochani, to dla Was ten blog, to dla Was ten Kurs. Będę rozbudowywać bloga, byście mieli jeszcze większy pożytek z niego.
   Pozdrawiam wszystkich Was, drodzy Czytelnicy i każdego z osobna. Życzę wielu sukcesów w nauce i w życiu osobistym.
   Wasza Ania 🙂

 • Babsi 25 września 2013jako08:52

  Pani  Aniu dzieki  Pani polubilam niemiecki. Poprostu dziekuje

 • beata 25 września 2013jako07:08

  Witam pani Aniu…. mieszkamy z rodzina od miesiaca na Bawarii i pani kurs jest dla nas nieopisana pomoca zaczynamy cos rozumiec i mówic…. konkretnie przekazane zasady połaczone ze wsparciem filmików dociera tez do mojego syna ktory jest aktualnie w drugiej klasie. Jestesmy pod ogromnym wrazeniem,,,, Pozdrawiamy serdecznie ,,,,,Chcemy wiecej

  Beata z Janem

 • Iwona 25 września 2013jako06:36

  Dzieki usmialam sie naprawde najleposze bylo na koncu z pantera .Ja ucze sie bo chce bo chce porozmawiac tak normalnie z poznanymi przyjaciolmi z Bawarii .Troche trudne ale to nic  dlatego nie poddaje sie  i szlifuje nadal .Jeszcze raz dzieki za lekcje .pozdr

 • Diana 25 września 2013jako06:34

  Aniu świetny wpis, lekcja!!!

  Gratuluję pomysłu i życzę sukcesów!!!

  Nie mam słów, aby opisać jak miłe wrażenia mam po czytaniu i oglądaniu 🙂

  Pozdrawiam

  • Anna Knobelsdorf 25 września 2013jako14:22

   Diana, dziękuję Ci bardzo serdecznie 🙂
   Pozdrawiam, życzę zdrówka.

 • Marcin 25 września 2013jako06:15

  Świetna zabawa z językiem, na wesoło – bez "spinki" 🙂

 • pawel 25 września 2013jako06:13

  …wszystko to fajnie i można się zgodzić ale dla mnie i tak w dalszym ciągu czasownik na drugim miejscu!!!!!!!!!!!!!nie mogę się przełamać……

 • Danuta 25 września 2013jako05:25

  Zaczynając się uczyć czegoś nowego, to wydajęsię trudne, np; jazda samochodem, po czasie okazuje się że, to wcale nie trudne, myślę, że tak samo z nauką każdego języka. Najpierw trudny po czasie nauki , tak nie jest. Trzeba ćwiczyć. Takie są zasady, Dziękuję za pomoc w nauce i materiały.:)

  • Kasia 27 września 2013jako12:34

   Aniu ..według mnie wszystko zależy od predyspozycji i motywacji…natomiast co moge stwierdzić to twój przekaz jest bardzo czytelny i pomocny w nauce .. dziękuję i pozdrawaiam…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *