Jak efektywnie uczyć się języka obcego

9 kwietnia 2012

 

Efektywna nauka języka obcego wcale nie jest taka łatwa i prosta. Nie każdy ma przecież tak zwane zdolności językowe. Jak zatem uczyć się efektywnie skutecznie?

Dobre pytanie. Niech na to pytanie odpowie poniższy artykuł. Posłużę się nim, abyś lepiej mógł/mogła zrozumieć na czym cała sztuka nauki języka obcego polega.

 

Przeczytaj uważnie i postaraj się wyciągnąć wnioski dla siebie 🙂

_______________________________________________________________________________________________________

język niemiecki

W jaki sposób efektywnie uczyć się języka obcego

Być może wydaje ci się, że nie jesteś dobry w nauce języków obcych, ponieważ zawsze musiałeś wkładać zbyt wiele wysiłku, żeby zapamiętać nowe słownictwo, które w końcu zapominałeś akurat wtedy, gdy było ci naprawdę potrzebne. Być może czułeś się zawiedziony, bo poświęcenie i czas zainwestowany w naukę gramatyki nie został wynagrodzony w postaci osiągięcia wyższego poziomu, tylko, wręcz przeciwnie, wszystko czego się nauczyłeś popadło nieuchronnie w mroczną studnię zapomnienia. Jeśli to twój przypadek to czytaj dalej, prawdopodobnie możemy ci pomóc.

Na pewno byłeś przekonany, że wystarczy raz nauczyć się słownictwa i gramatyki, ale nasz mózg niestety nie działa w ten sposób. Przekazałeś nowe dane ?pamięci krótkotrwałej?, co stanowi pierwszy krok do zdobycia wiedzy, ale zabrakło tego ostatniego i definitywnego kroku, jakim jest przekazanie informacji ?pamięci długotrwałej?. Być może zastanawiasz się: jak dochodzi do tej transmisji informacji w mózgu? Bardzo prosto, należy zwyczajnie powtarzać co jakiś czas to, czego się nauczyłeś, do momentu kiedy twój mózg uwewnętrzni, zinterioryzuje nową wiedzę.

Powtarzanie jest kluczem do przyswojenia sobie i opanowania nowego języka. Nauka dzień przed egzaminem z angielskiego pozwoli ci zdać i zdobyć dyplom, ale nie nauczysz się w ten sposob zbyt wiele, dlatego, że bez powtórki, prędziej czy później, stracisz tę nową wiedzę. A więc już wiesz, najpierw naucz się słownictwa i gramatyki, które będą ci potrzebne, a następnego dnia postaraj się to powtórzyć. Później warto znaleźć jakiś sposób, by zastosować nową wiedzę w praktyce. Możesz na przykład słuchać nagrania audio, w którym pojawiałyby się świeżo nauczone słowa, albo też znaleźć kogoś do konwersacji po angielsku i starać się używać słów, które dopiero niedawno weszły ci do głowy. Po upływie tygodnia powtórz wszystko kolejny raz, słuchaj nagrań i ćwicz dalej. Po miesiącu powtórz wszystko jeszcze raz. Na pewno będziesz już miał zinterioryzowaną większą część słownictwa i gramatyki, które to postanowiłeś opanować, a wtedy powiesz sobie z dumą: ?ja to mam głowę do języków?.

Autorem artykułu jest zespół blogu Encanto Espa?ol – język hiszpański poznań

Jeśli chcesz dodać ?W jaki sposób efektywnie uczyć się języka obcego? do swojej strony, pamiętaj, że jest obowiązkowe podanie nas jako autora i dodanie linku do naszego blogu, zgodnie z formą, w jakiej znajduje się on w tekście artykułu.

Wersja oryginalna, zamieszczona na stronie http://www.wieszak. net we wrześniu 2011r.

——————————————-

Artykuł: W jaki sposób efektywnie uczyć się języka obcego pochodzi z serwisu www.wieszak.net

——————————————-
O Autorze

Nauczyciel języka hiszpańskiego

______________________________________________________________________________________________________

 

jezyk niemiecki

Świetną metodą nauki jest także wplatanie niemieckich słówek i zwrotów w codziennych wypowiedziach.

Np. idziesz na zakupy – pisz na kartce zamiast polskie „masło, sok, mleko, ziemniaki”  napisz te słowa po niemiecku. Rozmawiasz z kimś, wplataj słowa niemieckie. Np. mąż/żona zapyta ” o której wychodzimy z domu?” odpowiedz ” um neunzehn Uhr”. Oczywiście reakcja będzie śmieszna, odpowiesz z uśmiechem „o dzieiwętnastej 🙂  ”   To przecież świetna zabawa! 

Uczysz się powtarzając każdego dnia, wykorzystując sytuacje do powtarzania tego, czego się nauczyłeś ostatnio. Wypróbuj, ja tak się właśnie uczyłam. Teraz też, jak usłyszę czy przeczytam słowo, którego jeszcze nie znam, to sprawdzam jego znaczenie w słowniku i powtarzam tak często, aż zapamiętam. Wyszukuję sytuacje w ciągu dnia, ktore pasują do tego słowa. Dotyczy to oczywiście również i całych zwrotów. Wypróbuj i napisz w Komentarzu poniżej, jak Ci idzie 🙂

Powtarzanie, powtarzanie i jeszcze raz powtarzanie. I nie mówię tu o takim „klepaniu” słówek i zwrotów. Najlepiej powtarzaj je dosłownie wszędzie, gdzie się da. Dlatego też, aby troszkę Twoją naukę przyspieszyć, przygotowałam dla Ciebie e-mailowy kurs efektywnej nauki języka niemieckiego. Więcej o Kursie znajdziesz na stronie Darmowy Kurs Języka Niemieckiego. Nie zapłacisz za niego ani złotówki. Serdecznie zapraszam!

 

Dla zdecydowanych polecam świetny e-book, który pozwoli zrozumieć, na czym polega nauka języków obcych, zdradzi tajemnice jak szybko nauczyć się dowolnego języka obcego oraz pokaże, że nauka języków obcych może być bardzo przyjemna.

Klikając w link:

Potęga języków obcych – tajemnice sukcesu

 

przejdziesz na stronę e-booka. Po zapoznaniu się z informacjami na jego temat stwierdzisz niemal bez namysłu, że jest on właśnie dla Ciebie 🙂   a wydatek zaledwie 10zł nie nadszarpnie chyba Twojego budżetu, prawda?  W tej cenie otrzymasz dodatkowo wiele fajnych bonusów. Zresztą wejdź na stronę e-booka Potęga języków obcych – tajemnice sukcesu i przekonaj się sam.

 

 

Zapraszam również tutaj:

http://kochamniemiecki.pl/

 

 

 

Napisz, proszę, w komentarzu, jakie są Twoje przemyślenia po tym artykule. A może masz jakieś inne metody nauki? Podziel się nimi z czytelnikami bloga.

========================================================================================================

[poll id=”2″]

Jeśli wybrałeś odpowiedź nr 3 napisz do mnie maila – ustalimy szczegóły 🙂

========================================================================================================

Print Friendly, PDF & Email

Jeden komentarz

  • Bożena 25 września 2013jako13:23

    Aniu

    jestem bardzo zadowolona – dzięki , pokazałaś mi , że nie trzeba tak wielkiego trudu aby nauczyć się prostych zwrotów

    Bożena

     

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *