Jak mieć więcej energii?

5 czerwca 2017

 

Jak mieć więcej energii w ciągu dnia? Niestety to pytanie zadajemy sobie coraz częściej. Jak w ogóle być zdrowszym? W tym wpisie poruszę kwestie zdrowia w języku niemieckim. Przebywając w Niemczech, czy to w pracy, czy to spędzając tu urlop, często rozmawiamy o zdrowiu. Poznaj zatem podstawowe słówka i zwroty w tym temacie. Posłużę się tu wypowiedzią znanej osoby oraz przysłowiami.

 

jak mieć więcej energii

 

wer [wea] – kto

 

gesund [gezu’nt] – zdrowy

 

sein [zajn] – być

 

will [wyl] – chce

 

wer gesund sein will… [wegezu’nt za’jnwyl] – kto chce być zdrowy…

 

 

 

Pierwszy wers mamy za sobą 🙂 Teraz kolejny:

 

 

 

muß [mus] – musi

 

 

 

ein Drittel [ajn dry’tel] – jedną trzecią

 

 

 

sitzen [zy’cen] – siedzieć

 

muß ein Drittel sitzen [mus a’jn dry’tel zy’cen] – musi jedną trzecią {swojego dnia} siedzieć

stehen [szte’jen] – stać

 

ein Drittel stehen [a’jn dry’tel szte’jen] – jedną trzecią stać

 

 und [unt] – i

 

gehen [ge’jen] – iść

 

und ein Drittel gehen [unt a’jn dry’tel ge’jen] – i jedną trzecią iść

 

 deutsch [dojcz] – niemiecki

 

deutsches [do’jczes] – niemieckie

 

das Sprichwort [das szpri’śwort]  – przysłowie

 

A tymczasem większość z nas albo siedzi w pracy 8 godzin albo stoi… Niedobrze! Albo osoby niepracujące zazwyczaj siedzą lub leżą na kanapie w domu. To tylko taki schemat 😉  Wiadomo, ze każdy z nas jest inny… Generalnie: dobrze by było zmieniać naszą pozycję: raz siedzieć, raz stać i dużo chodzić. Oczywiście o ile to możliwe. To dopiero pierwsze „zalecenie” do tego, aby mieć więcej energii w ciągu dnia i dobrze wpływać na swoje zdrowie.

Przypatrzmy się teraz temu, co na temat zdrowia powiedział Hipokrates:

 

mieć więcej energii

 

die Bemühung [di bemy’unk] – trud, staranie

die Gesundheit [di gezu’nthajt] – zdrowie

erhalten [erha’lten] – utrzymać

zu erhalten [cu erha’lten] – żeby utrzymać

Bemühung, die Gesundheit zu erhalten [bemy’unk digezu’nthajt cu erha’lten] –  O to należy się postarać, by utrzymać zdrowie…

nicht [nyśt] – nie

bis [bys] – do

 

die Sättigung [di ze’tigunk] – sytość, nasycenie

essen [e’sen] – jeść

nicht bis zur Sättigung essen [nyśt bys cuze’tigunk e’sen] – nie najadać się do syta

sich [zyś] – się

 

vor [fo] – przed

 

die Anstrengung [di a’nsztrengunk] – wysiłek

 

scheuen [szo’jen] – stronić, unikać, lękać się

 

sich vor Anstrengung nicht scheuen! [zyś foa’nsztrengunk nyśt szo’jen] – nie unikać wysiłku {fizycznego}

 

Oznacza to, aby zachować umiar w jedzeniu i dużo się ruszać. Czy zgodzisz się z tym, drogi Czytelniku? Można zachować zdrowie jedząc wszystko, ale w odpowiednich ilościach. Tyle tylko, by nie opaść z sił i dostarczyć organizmowi wszystkich potrzebnych witamin, minerałów i pierwiastków. Brzmi może trochę naukowo, ale chodzi o to, by nasze pożywienie było różnorodne i wszystkiego było po trochu 🙂 Wtedy jest szansa na to, że będziemy mieć dużo energii w ciągu całego dnia.

Człowiek nie jest stworzony do tego, aby się napychać, a potem mieć trudności w poruszaniu się. Zazwyczaj właśnie z przejedzenia się lub niewłaściwego odżywiania się powstają choroby.

die Krankheit [di kra’nkhajt] – choroba

sich bewegen [zyś bewe’jgen] – ruszać się

 

Poza tym ruch na świeżym powietrzu może zdziałać prawdziwe cuda. Jadąc drogami polnymi i mniejszymi uliczkami w mojej okolicy spotykam po drodze bardzo wielu ludzi biegających lub spacerujących szybkim krokiem. Ubrani są w strój sportowy, co świadczy jednoznacznie o jednym – ruch na świeżym powietrzu 🙂 Oni biegają niezależnie od pogody. Warto brać z nich przykład! Jeśli masz psa, to biegaj razem z nim. Psiakowi też świetnie to zrobi 🙂 No chyba, że wichura okropna i rzuca żabami, to można pozostać w domu. Ale niewielki deszczyk nie powinien nas wystraszyć. Najlepiej oczywiście przebywać jak najwięcej na zewnątrz podczas słonecznej pogody – słońce ma niesamowite działanie na wszystkie żywe organizmy: ludzi, zwierzęta, rośliny.

Zobacz, jak to jest np. u małych dzieci. Mamy wychodzą z maluchami przed południem na dwór. Bawią się z nimi na placu zabaw lub idą na spacer z wózkiem. Takie dzieci mają potem energię aż do samego wieczora! A wieczorem padają zmęczone do łóżka i śpią zdrowo przez całą noc. Zgadza się?  🙂

das Kind [das kynt] – dziecko

 

die Kinder [di ky’nda] – dzieci

 

die Energie [di energi’] – energia

 

schlafen [szla’fen] – spać

die Ernährung [di enje’runk] – odżywianie

 

 

A wracając na chwilę do odżywiania. Zrób sobie test. Przez tydzień codziennie zjadaj 1 banana. Ale takiego banana, który jest przejrzały, ma już brązowe plamki na skórce. Po tygodniu stwierdzisz, że faktycznie jesteś weselszy, lepiej znosisz sytuacje stresowe, masz więcej energii w ciągu dnia.

Jeśli nie przepadasz za bananami, możesz sięgać po 2-3 orzechy w ciągu dnia. One zawierają ogromną ilość magnezu. Albo po kostkę lub dwie czekolady. Ale koniecznie takiej, która zawiera ponad 70% kakao. To bardzo ważne! Każda inna czekolada (mleczna, biała) doda tylko kalorii zamiast pomóc.

die Banane [di bana’ne] – banan

 

2-3 Wallnüsse am Tag essen [cwaj draj wa’lnyse amta’k e’sen] – jeść 2-3 orzechy włoskie w ciągu dnia

 

Die Schokolade mit über 70% Kakaoanteil enthält viel Magnesium. [di szokola’de myt y’ba zy’pcyś proce’nt kaka’oanta’jl enthe’lt fil magne’zjum] – Czekolada zawierająca ponad 70% kakao zawiera dużo magnezu.

 

der Anteil [de anta’jl] – udział

 

über [y’ba] – ponad

 

mit [myt] – z, wraz

 

der Kakaoanteil [da kaka’oanta’jl] – zawartość kakao

 

viel [fil] – dużo

 

das Magnesium [das magne’zjum] – magnez

 

No i co bardzo ważne, pij wodę!!! Każdego dnia od 1,5 do 2,5 litra wody. Może to być woda mineralna, herbata, świeżo wyciśnięte soki. Dzięki temu zachowasz zdrowie i energię do działania, nawodnisz mózg i cały organizm. A także Twoja skóra będzie ładnie wyglądać.

Trink viel Wasser am Tag! Mindestens 2 Liter. [trynk filwa’sa amta’k. my’ndestens cwaj li’ta] – Pij dużo wody w ciągu dnia. Przynajmniej 2 litry.

mindestens [my’ndestens] – przynajmniej

trinken [try’nken] – pić

 

Na koniec jeszcze jedno przysłowie, które warto zapamiętać.

 

 

schätzen [sze’cen] – oceniać, doceniać

man schätzt [man szect] – docenia się

 

erst [erst] – dopiero

 

wenn [wen] – kiedy, gdy

 

man hat [man ha’t] – ma się

 

man hat verloren [man ha’t felo’ren] – straciło się

 

sie [zi] – je (zdrowie)

 

„Zdrowie doceniamy dopiero wtedy,

gdy je stracimy.”

 

Dobrze jest uzupełniać codzienne wyżywienie o naturalne suplementy diety. Na rynku wiele jest różnego rodzaju firm, oferujących różne specyfiki. Nie do końca są one w 100% naturalne… no cóż…

 

Napisz w komentarzu poniżej, jakie Ty stosujesz sposoby na zwiększenie energii życiowej. Jakie produkty spożywasz, co specjalnego robisz, jak to robisz. Na pewno wielu innych Czytelników tego bloga będzie zainteresowanych Twoimi metodami. A propos metod. Czy znasz już Metodę Tysiąca Słów do nauki języka niemieckiego? Jeśli nie, zajrzyj do tego wpisu. I koniecznie napisz o Twoich doświadczeniach w kwestii: jak mieć więcej energii w ciągu dnia.

Chcesz lekcje Kursu:

„Podstawy Języka Niemieckiego”

na swojego maila?

Zapisz się poniżej, a już za chwilę otrzymasz ode mnie pierwszą wiadomość!

 

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

5 komentarzy

 • Halina 18 września 2018jako20:06

  Dziekuje kochana Aniu za taki wspaniały przekaz jezyka Pozdrawiam bardzo ciepło

 • cri~ 23 lipca 2018jako18:41

  Codzienne obowiazki rozpoczynam o 7 rano ale co drugi dzien wstaje o 5-tej "skoro swit" ubieram wczesniej przygotowany stroj sportowy i 10 minut pozniej wychodze z domu, preferuje tzw.szybkie chodzenie co pozwala mi cieszyc sie tez mozliwoscia obserwacji natury. Wybieram oczywiscie takie miejsca gdzie slychac spiew ptakow o poranku, dzisiaj np. na dzien dobry napotkana mala sarenka nawet sie nie sploszyla bo czesto je spotykam, moze juz przywykly do mojego widoku:)?.W dniach w ktorych nie wychodze z domu tak wczesnie, cwicze w domu / nawet tylko 15 minut daje "kopa"/. Lubie to co robie bo swietnie sie czuje i mam energie przez caly dzien. Jem tez dzieki temu mniej, bo szkoda mi tracic sylwetki jaka dzieki tym spacerom udalo sie uzyskac. Pije duzo wody herbate zielona i czerwona soki ze swiezych owocow. Za 2 miesiace wybieram sie do Santiago de Compostella mam do przebycia 1000 km pieszo. Mam 58 lat  dobra kondycje i pozytywne myslenie. Zycie tylko raz jest nam dane, trzeba go przezyc jak najlepiej. Dbajcie o siebie.

  • Anna Knobelsdorf 13 sierpnia 2018jako15:31

   cri – dziękuję za tak ciekawy komentarz. Super propozycja dla każdego, kto chce w pełni przeżyć cały dzień. A co jeśli ktoś jest śpiochem i nie lubi tak wcześnie wstawać? Jest na to jakiś sposób, droga cri?
   Ja miałabym taki sposób, całkiem prosty i oczywisty: po prostu wstawać rano. Na początku może być to trochę ciężkie do wykonania, to przecież nic innego, jak wychodzenie ze swojej strefy komfortu. A po kilku dniach poranne wstawanie zacznie stawać się nawykiem.

   Udanego dnia!
   pozdrawiam z uśmiechem 😉

   • cri~ 16 sierpnia 2018jako18:21

    Oczywiscie Aniu ze jest na to rada, ale wszystko tak naprawde zalezy od nas samych. Samodyscyplina no i wazna tez jest motywacja, ale taką ludzie pozytywnie myslacy potrafia bez problemu w sobie znalezć. Zgadzam sie z Tobą ze zaczynanie dnia od aktywnosci procentuje, to co moze wydawac sie trudne i wręcz niemozliwe, po jakims czasie wchodzi w nawyk i sprawia ogromna przyjemnosc. Bo to naprawde przyjemnosc zrobic cos dla swojego zdrowia i lepszego samopoczucia. Pozdrawiam Cie Aniu i wszystkich tych ktorzy podobnie myslą. Nasunęla mi sie jeszcze taka myśl, moze zainspiruje nią tych ktorzy sie ciagle wahają. Człowiek ma w życiu albo wymówki albo wyniki…:)

 • Cleo 12 lipca 2017jako05:44

  Zawsze lubiłam język niemiecki!:) Co prawda skończyłąm filologię angielksą, ale czuję niedosyt..:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *