Jak Niemcy dbając o środowisko naturalne segregują śmieci? Czyli kolejna różnica w życiu Niemców i Polaków.

4 grudnia 2013

 

Sortowanie śmieci den Müll sortieren  [dejn miul zorti’ren], to temat troszkę niewdzięczny, ale niezwykle ważny. Ważny przede wszystkim dla naszego środowiska naturalnego ale i dla gospodarki każdego kraju. Jak jest w Polsce – każdy dobrze wie. Jak jest w Niemczech – chętnie Ci opowiem, drogi Czytelniku. A jest co opowiadać, bo istnieją istotne różnice między oba krajami.

Na ulicach Niemiec, a właściwie na chodnikach, gdzieś lekko schowane, można zauważyć różnokolorowe kubły die Mülltonnen [miu’ltonen] (na prywatnych posesjach) lub kontenery (na osiedlach) na śmieci.

 

 

Wyjaśnię o co chodzi z tymi kolorami. Nazw kolorów i wymowy miałeś/miałaś okazję nauczyć się w tym wpisie, teraz ta wiedza Ci się przyda

 

Otóż mieszkańcy Niemiec sortują śmieci Müll sortieren [miul zorti’ren] na 4 główne grupy:

 

 

 

BRAUNE TONNE

bio-śmieci (obierki, pozostałości warzyw i owoców, zwiędłe kwiaty)

GELBE TONNE

plastik, aluminium, worki i opakowania plastikowe (po szamponach, paście do zębów, napojach w "kartonikach", pojemniki plastik., reklamówki, aluminiowe opakowania)

BLAUE TONNE

makulatura (stare gazety, opakowania papierowe i kartonowe, kartony)

GRAUE TONNE

wszelkie inne śmieci z gospodarstwa domowego

 

 

 

Każde gospodarstwo domowe ma harmonogram, według którego opróżniane są poszczególne kubły. Podobnie, jak śmieci w Polsce. W określony dzień przyjeżdża ogromne auto i opróżnia wystawione do ulicy kubły. I tak samo jest z kolorowymi kubłami w Niemczech.

 

U mnie na przykład we wtorek opróżniane są niebieskie i szare, a w następny poniedziałek żółte (kubły lub specjalne żółte worki). Z tym że papier tylko co drugi tydzień. Wydaje się dość skomplikowane, ale tak naprawdę to proste i  każdy wie doskonale, kiedy jakie śmieci będą zabierane.

śmieci w Niemczech

 

 

Do tematu  utylizacji dochodzą jeszcze BATERIE z naszych małych urządzeń i aparatów, typu latarka, budzik, zegar na ścianie, i inne. Zużyte baterie zanosimy do każdego supermarketu. Znajdują się tam specjalnie przygotowane pojemniki, gdzie każdy może swoje zużyte baterie wyrzucić. Pojemniki te są bardzo dobrze oznakowane.

 

 

 

Pozostaje jeszcze kwestia  PUSTYCH PLASTIKOWYCH BUTELEK Leergut [ljer’gut] po napojach (woda mineralna, cola, i inne…).

leer [ljea] – pusty

Te również możemy zanieść do supermarketu. Ja zbieram takie puste butelki do ogromnej torby z tworzywa sztucznego. Jest ona tak wielka, że mieści się dokładnie w wózku, jaki bierzemy sprzed sklepu na zakupy.

 

Rzadko kto idzie z jedną czy dwoma takimi butelkami, by je oddać. Zazwyczaj każdy czeka, aż uzbiera się ich większa ilość i dopiero oddaje.

 

I tu ciekawostka.

Aby oddać takie butelki, nie oddajemy ich przy kasie, lecz oddajemy je pojedynczo do odpowiedniego otworu specjalnej maszyny stojącej w sklepie, zazwyczaj w pobliżu wejścia lub też na terenie sklepu.

Ma ona około 170-180cm wysokości, czyli jest to dość pokaźny element.  Do otworu zmieści się tylko 1 butelka na raz, w pozycji leżącej. W środku otworu znajduje się specjalny skaner, który odczytuje kod paskowy na etykietce. Następnie butelka przesuwana jest wgłąb maszyny, która gniecie ją niemiłosiernie, by to, co dotąd było butelką, osiągnęło jak najmniejsze rozmiary. Potem plastik ląduje w specjalnym pojemniku za maszyną. Cały proces oddania 1 butelki trwa króciutko, zaledwie parę sekund. Po oddaniu do maszyny ostatniej butelki należy przycisnąć specjalny guzik, po czym następuje wydruk należnej nam sumy za butelki. Każda z nich objęta jest kaucją, którą płacimy kupując napój. Taki wydrukowany przez maszynę bon oddajemy pani przy kasie, która skanuje go i suma odliczana jest z naszych zakupów.

 

Mój Mąż nie jest fanem oddawania pustych butelek. Mimo, że idzie to szybko, nie lubi stać przed tą maszyną i wkładać butelek do otworu. Mówi, że nie ma do tego cierpliwości. A ja uważam, że pomysł z maszyną do butelek jest ok. Przynajmniej jest porządek, a i plastik przetwarzany jest osobno.

 

 

 

Napisz, proszę w Komentarzu, co sądzisz o takiej polityce sortowanie śmieci i odpadów. Czy ma to sens, czy raczej powinno iść wszystko "do jednego worka"? A może coś się zmieniło w Polsce od ok.2007 roku (od kiedy jestem w Niemczech)? Z góry serdeczne dzięki za wszystkie komentarze.

 

 

Print Friendly, PDF & Email

46 komentarzy

 • Tomasz Zalewski 12 października 2014jako21:34

  Generalnie w Polsce też sortuje się śmieci. Jednakże wielki problem polega na tym, że zawartość tych kilku stojących obok siebie kontenerów i tak wrzucana jest później do jednej i tej samej ciężarówki przy ich opróżnianiu. Śmieci są posortowane tylko do momentu przyjazdu samochodu opróżniającego pojemniki. Paradoks jakiś…

  Pozdrawiam
  Pasjonat j. niemieckiego

 • Basia 1 lipca 2014jako07:54

  Mamy teraz 2014 rok i nareszcie u nas jest już sortowanie śmieci, drażnią mnie wypowiedzi, że nie ma w mieszkaniach miejsca na sortowanie, to kwestia nastawienia, jeśli wierzy się w sens idei to i miejsce się znajdzie. Nie rozumiem bezmyślności lania wody bez potrzeby (bo ja za to nie płacę – a błąd bo płacimy my wszyscy – więcej) wody na ziemi jest coraz mniej i jest coraz droższa. Na szczęście i to się zmienia bo są już montowane liczniki i nagle zaczyna się to opłacać niektórym.  Jeszcze tylko boli jak widzę jak ktoś śmieci rzuca tam gdzie stoi i potem się dziwi, że tak brudno na ulicach czy na  plaży.

   

 • Danuta 24 maja 2014jako13:38

  Pani Aniu jestem od miesiaca w Niemczech jako opiekunka osob starszych,jak zobaczylam,a teraz robie to sama,nie moglam uwierzyc.W polsce nie mozna wystawic kubka na chodniku przy ulicy bo ukradna,a sortowanie nawet gdy sie sortuje to i tak smieciary wala do jednego auta,tu jest inny swiat,dziekuje za lekcje,naprawde tyle Pani mi pomogla i to dzieki Pani wyjechalam do pracy,kurs jest naprawde tak zrozumialy i za darmo.DZIEKUJE PANI BARDZO

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  • Anna Knobelsdorf 24 maja 2014jako20:12

   Danuto, masz rację, to 2 różne światy. Niestety…
   Cieszę się, że mogłam pomóc 🙂
   pozdrawiam bardzo serdecznie 🙂

 • Ola 21 kwietnia 2014jako12:16

  Pani Aniu na szczęście w Polsce jest obowiązek segregowania odpadów a wiele miast robi tak od lat, u nas dodatkowo zbieramy szkło, niestety często wszystkie kolory razem i dodatkowo naturalną odzież. Byłam kilka dni temu w Dusseldorfie i niestety w pojemnikach na odpady widziałam więcej zmieszanych odpadów, któe powinny być wysegregowane niż widuję w swojej altanie śmietnikowej.

  Kurs fantastyczny, mam nadzieję, że uda mi się w ciągu 2 lat nauczyć niemieckiego, bo za 2 lata chcę zamieszkać w Niemczech. Wesołych Świąt !

 • Asia 10 lutego 2014jako19:11

  Witam,

  Pani Anno, jest den Muell sortieren 🙂

 • Oliwia 10 stycznia 2014jako21:20

  Serdecznie polecam kurs online Pani Ani! Jest świetny, Pani Ania w nim wszystko dokładnie tłumaczy. To nic nie kosztuje, a daje wiele! Chodzę do ostatniej klasy gimnazjum, niemieckiego uczę się 3 rok (!), a o wiele więcej nauczyłam się z tego kursu niż ze szkoły. 

  Nowe e-maile przychodziły mi systematycznie co 3 dni, często prędzej. POLECAM !!!

 • Ola 26 grudnia 2013jako11:23

  W Polsce juz tez sortujemy smieci  Milego dnia Ola

 • Krzysztof Stefański 19 grudnia 2013jako10:58

  Aniu.Jakie potrawy sa podawane w niemczech na wigilie?Jak pamiętam z dzieciństwa,to wigilia zaczynała się od barszczu białego z grzybami (inaczej żuru),potem ryba,groch,kapusta,następnie szly pierogi:z serem,kapustą,grzybami,ruskie z suszoną śliwą, dalej gołąbki z ryżem (bez mięsa),podsmażane na masełku i na deser kutia(obłuszczona pszenica,gotawany mak,miód i bakalie),smak której czuję do dziś.Bardzo słodka i bardzo zimna.(zmora dietetetyka).Jadlo sie praktycznie z jednego talerza,(oprócz ryby, gołąbków i kutii).Teraz juz tradycja zanika.Panie liczą kalorie,więc Panowie cierpią! A zjadło by się.    Życzę Wszystkim Zdrowych, Spokojnych Świąt  oraz Szcęśliwego Nowego Roku!!!                         Krzysztof

 • Krzysztof Stefański 16 grudnia 2013jako14:16

  Aniu.Jeżeli pozwolisz,to ja może zmienię temat.Idą Święta,jesteśmy z różnych regionów kraju,/np.ja jestem z Podkarpacia,a dokladniej z okolic Krosna/,moze porozmawialibyśmy o zwyczajach i potrawach świątecznych.Co Aniu o tym sądzisz?                                    Serdecznie Pozdrawiam!                                                                                            Krzysztof                                            

  • Anna Knobelsdorf 17 grudnia 2013jako17:05

   Krzysztof – bardzo dobry pomysł! Niech każdy napisze tutaj, w Komentarzu, o zwyczajach ze swoich stron. Może dołączą się mieszkańcy innych krajów oraz z różnych landów Niemiec?
   Zapraszam do dyskusji.
   Pozdrawiam 🙂

 • Anna Knobelsdorf 13 grudnia 2013jako22:39

  Witajcie kochani!

  Przypominam, że pod każdym wpisem jest taki mały, niepozorny znaczek w kolorze zielonym i napisem:

  Print Friendly

  Daje on możliwość wydrukowania sobie danego wpisu. Ma on też bardzo fajną funkcję. Zaznaczająć jakąś część wpisu, zdanie czy cały akapit, którego nie chcemy, by się wydrukował i faktycznie drukuje bez tego fragmentu 🙂

  Polecam!

  Pozdrawiam Was serdecznie, dziękując za wszystkie komentarze.

  Wasza Ania

 • Krzysztof Stefański 13 grudnia 2013jako07:04

  Moze ktoś podrzuci jeszcze inne przysłowia niemieckie?

  Pozdrawiam Krzysztof

 • Janusz 12 grudnia 2013jako13:22

  No jak mnie uczyli niemieckiego i rodzina mi mówiła, to brzmiało to tak:
  „Morgen,morgen nur nicht heute, sagen alle faulen Leute” 😉
  Jak widać zapamiętałem do dzisiaj! 😀

  Pozdrawiam serdecznie,
  Janusz.

  • Anna Knobelsdorf 12 grudnia 2013jako20:31

   Janusz – BRAWO!!!

 • Krzysztof Stefański 11 grudnia 2013jako12:39

  Aniu.Z językiem niemieckim spotkałem się w dzieciństwie.Jak mówiłem babci ""zrobie jutro"to mówiła niemieckie przysłowie:po polsku brzmiało to tak"jutro,jutro byle nie dziś,tak mówią leniwi ludzie",a babcia mówiła to po niemiecku.Napisz jak się to pisze i wymawia.Dziękuję.  Pozdrawiam.

  • Anna Knobelsdorf 12 grudnia 2013jako11:59

   Krzysztof Stefański -witaj 🙂
   Nie znam tego przysłowia, ale w wolnym tłumaczeniu będzie mniej więcej tak:
   Morgen, morgen bloss nicht heute – so sagen faule Leute. Nawet się zrymowało 🙂
   A wymawia się tak:
   [mor’gen, mor’gen, blos nyśt hoj’te, zo za’gen fał’le loj’te]
   Pozrowienia 🙂

 • Krzysztof Stefański 11 grudnia 2013jako09:09

  Krystyna,nie wszyscy ludzie są po filologi,a historii "się uczyło",tylko nie wiem co historia ma do segregacji?Segregacja śmieci jest dochodowym interesem.Polacy zawsze lubią narzekać,że "nic się nie opłaci".Może dlatego europa widzi Nas jako ponury naród.Wierzę że Polska będzie bogata,ale nie krytykujmy wszystkiego i wszystkich.Więcej UŚMIECHU!!!!  

  Krzysztof                                                                                                                                       

 • krystyna 10 grudnia 2013jako19:19

  Zamiast narzekać na swój kraj Polskę,niech lepiej nauczą się porządnie pisać po polsku,niektórzy tam wyżej.Czytając ich wpisy chciałoby się rzec " biada oj biada jak zrobi się pon a dzida" A czy wy nie wiecie dlaczego Niemcy to bogaty kraj? Historii się nie uczyło?Wiadomo że dobrze gospodarzy się w bogatym kraju.A my musimy doganiać ciągle bogate kraje ale i my dojdziemy do tego że będziemy bogaci.I postawimy automaty na plastiki bo to mądra sprawa tylko droga.Łatwo krytykować nie mając pojęcia.

  Krystyna.

 • Ania 5 grudnia 2013jako19:26

  Niestety same Samorządy Gminne w Polsce nie zachęcają do segregacji śmieci dając niewielkie różnice w stawkach dla śmieci sortowanych i nie.Poza tym przy sortowanych śmieciach każą dłużej czekać na wywóz. Więc można sobie wyobrazić widok – latem. Bardzo podoba mi się pomysł oddawania butelek, podobnie jest to rozwiązane w Holandii. Dodatkowo tam od tego roku nakleili nalepki z kodem kreskowym na kubły i płaci się za faktycznie wypróżniony pojemnik. Smutno mi, że u nas jest tak trudno dojść do pewnych rzeczy i biorą w tym udział ludzie zarządzający miastami. Pozdrawiam.

   

 • Ania 5 grudnia 2013jako19:15

  Witam!

  Bardzo dziękuję za możliwość darmowej nauki j. niemieckiego. Lekcje są przejżyste i bardzo pomocne. Pozdrawiam, Ania.

 • Darek 5 grudnia 2013jako16:14

  Tak to jest , żyjemy w Polsce , za to segregujemy jeszcze słono płacimy , a inni na tym jeszcze zarabiją.

  Nie dziwię się że w Polsce tak trudno to przyjąć , myślę że większość polaków by segregowała , ale jeszcze za to płacić , u nas to jeszcze długo nim ktoś w końcu zrozumie że ponad 80% no może tyle , żyją ledwo ledwo a nie kiedy w biedzie i to pracując , to jest nie zrozumiałe ale to życie , a segregacja śmieci , pewnie że dobry pomysł , tylko że w Polsce ludzie muszą do tego dopłacać , nie mają żadnych korzyści z tego ? 

  • mika 6 grudnia 2013jako18:20

   Błagam, nie róbcie z nas brudasów i nieudaczników. I w Niemczech też się płaci za wywóz śmieci. Segregację mieliśmy już 40 lat temu, kiedy makukaturę wymienialiśmy na papier toletowy albo zanosiliśmy na zbiórki do szkoły, mleko było w szklanych butelkach na wymianę a ciuszki nosiły dzieci jedno po drugim, na końcu szły na ścierkę, a mięso i wędliny pakowane były w papier a nie w plastikowe pudełka.

   I gdzie ta niemiecka inteligencja kiedy co tydzień wyciągam ze skrzynki ok. 2kg gazet i reklam i wkładam wprost do śmietnika?

   I kto zarabia jak muszę umyć słoik przed włożeniem do kosza?

   I gdzie ekologia jak setki samochodów jadą oddać butelki?

   I dlaczego piszemy po polsku skoro ten niemiecki taki piękny?

   Nasz kraj to my i jest taki jak my.

    

   • Anna Knobelsdorf 8 grudnia 2013jako13:44

    Droga mika, polski naród, to nasz naród! To my sami nim jesteśmy i to nie podlega żadnej dyskusji.
    Pozwolę sobie jednak odpowiedzieć na Twoje niektóre pytania.
    Setki samochodów jadą oddać butelki okazji robienia zakupów. Nikt nie jedzie specjalnie, by tylko oddać butelki.
    2kg reklam różnego rodzaju nie ma nic wspólnego z inteligencją, lecz z marketingiem. Wiadomo wszak, że reklama dźwignią handlu.

    A może ktoś z Was, drodzy Czytelnicy podejmie rękawicę?
    Pozdrawiam, mika, dzięki za komentarz. Masz w zupełności rację.

 • mika 5 grudnia 2013jako13:08

  W Polsce też jest ten system, tylko nie mieszamy plastiku z aluminium bo to metal i to dużo warty. Cała reszta taka sama, darmowe worki, niższe opłaty za dzielone śmieci, wyższe jak się nie chce dzielić, osobne zbiórki wilekogabarytowych, osobne AGD i RTV, baterie można oddać w sklepach lub w urzędach pocztowych, żarowki w każdym sklepie RTV, leki należy odnosić do apteki.Na plus Niemiec skup plastikowych.

  Ciekawostka w Polsce niemieckie firmy sprzedają piwo w butelkach bezzwrotnych.

   

 • Henryk 5 grudnia 2013jako10:44

  Mnie martwi głupota Polaków i mądrość Niemców, Holendrów, Brytyjczyków, Włochów etc.którzy pozbywaja się niepotrzebnej odzieży i obuwia na rzecz Polaków którzy im za to jeszcze płacą. Wiadomo nie od dziś, ze utylizacja to są olbrzymie koszty i ingerencja w środowisko naturalne. Niemcy i pozostałe w/w kraje, pozbywaja się tego problemu a Polacy skupują używana niekiedy mocno zużytą odzież i obuwie i przywożą do Polski i sprzedają w tzw. "lumpeksach"  Rząd ma z tego podatek a Ci co sprowadzają tą odzież mają prace i zarobek. Nikt nie pomyśli, jaki wpływ na środowisko ma utylizacja tej odzieży, radiodbiorników, sztućców, obuwia, starych wyeksploatowanych rowerów itp.etc. 

  Niemcy przegrały II wojnę światową i sa jednym z najbogatszych krajów Europy. A dlaczego? Bo mają "łeb na karku"

 • Gabriela Kortas 5 grudnia 2013jako10:32

  Zgadzam się droga Aniu z Tobą w 100%.Oddawanie oddzielne pustych butelek plastikowych jest bardzo rozsądne,jest zwrot kosztów a poza tym panuje porządek i tak naprawdę o to w tym wszystkim chodzi.Narzekać mogą Ci,którzy nie lubią bawić się w sortowanie,chociaż w skrycie zapewne myślą podobnie jak my.Pozdrawiam – Gabriela

 • Przemek 5 grudnia 2013jako10:08

  super sprawa to prawda byłem kilka lat temu na granicy szwajcarsko-niemieckiej w Basel jest tam market aldi i jest w ścianie specjalny otwór na butelki ale trzeba pamietać aby butelkę włożyć dnem do dziury bo jeśli szyjką włożyny to ona z powrotem wyjdzie i na końcu wychodzi paragon i idzie się do kasy po pieniążki za butelki tego urządzenia brakuje w Polsce a Niemcy mieli już to kilka dobrych lat temu

  • Anna Knobelsdorf 5 grudnia 2013jako14:50

   Tak Przemku, przydałoby się takie rozwiązanie w Polsce. Chociaż, jak napisał/napisała aaa w jednym z komentarzy tutaj, czasem trudno by było sortować plastikowe butelki. Ale nie trzeba czekać aż uzbiera się naprawdę pokaźna ilość, można i z pięcioma udać się do takiego automatu. Dla chcącego nic trudnego. Ale ma to sens tylko wtedy, gdy wszyscy sortują. A w Niemczech tak jest. Wszyscy moi niemieccy znajomi tak robią. A w dniu widać po 2-3 żółte worki Gelbe Saecke [gelbe ze’ke] przy domkach lub żółte kubły koło bloków. Tak samo i z makulaturą. Niemcy są bardzo konsekwentni.

   Dziękuję za wszystkie komentarze, jesteście kochani!
   Pozdrawiam.

 • sandraa 5 grudnia 2013jako09:13

  witam ja uwazam ze taka segregacja jest ok ja segreguje smieci ale mieszkam z takimi ludzmi ( turki ) ktorzy tego nie robia i wiecznie sa te smietniki zapełnione szkoda na takich ludzi słow … a segregacja z butelkami jest super w polsce jeszcze tego nie wymyslili haha 😀

 • Chyla 5 grudnia 2013jako08:55

  "A jak wyglada w Polsce…'troche mnie to zabolalo. W Polsce od lipca tego roku jest segregacja smieci w calym kraju.A  w niektorych rejonach tak naprawde byla juz od 3 lat bez specjalnych przepisow ustawowych. Ja juz mam we krwi segregacje wlasnie od lat. Szkoda , ze nie mamy jeszcze zwrotu odplatnie plastykowych butelek. A tak naprawde to  od czasu do czasu wlasnie wszelkie plastyki, papiery zawozimy do skupu i jeszcze dostajemy pieniazek zamiast placic!!! Wanda

  • Anna Knobelsdorf 7 kwietnia 2014jako20:17

   Droga Wando,

   mówisz, że od 3 lat? Jak wyjeżdżałam do Niemiec w 2008 roku, to sortowanie śmieci jeszcze się nikomu nie śniło. Poza makulaturą. Tu faktycznie mamy doświadczenie. Pamiętam, jak trzeba było do szkoły przynieść paczkę starych gazet, by otrzymać dobrą ocenę z zachowania.

   Były też specjalne punkty, gdzie można było przynieść makulaturę i dostawało się odpowiednią ilość rolek papieru toaletowego 🙂   Stare czasy, ale tak było.

   Natomiast teraz być może coś się w tym temacie zmieniło.

   Jeśli zraniłam uczucia Twoje lub innych Czytelników, to bardzo serdecznie przepraszam.

   pozdrawiam Cię Wando i dziękuję za komentarz.

 • Krzysztof Stefański 5 grudnia 2013jako08:47

  Witam.Aniu dobrze że poruszyłaś sprawę segregacji śmieci.Polska jest bardzo "bogatym" krajem w którym się nie opłaca recykling!Prosty przykład:segręguje się śmieci,a potem podieżdża samochód i wszystkie worki segregowane do jedego kontenera i na wysypisko!W "biednych"krajach jak Niemcy, Holandia itd.jest walka kto będzie segregował śmieci,a u nas "to sie nie opłaca'.Ale pomału może i u nas zacznie się opłacać.Oby.A co do automatów to w Holandii też są.Kupujesz napoje w plastiku i płacisz kaucję,oddajesz, dostajesz zwrot pieniędzy.Gdyby tak unas to nie leżało by tyle po lasach.Ale coś zaczyna się zmieniać w myśleniu ludzi, więc myślę że będzie coraz lepiej.Pozdrawiam.Krzysztof

 • aaa 5 grudnia 2013jako07:32

  W kuchni 3×4 w typowym polskim mieszkaniu-bloku prosze spórbować sortować np. butelki plastikowe i czekac aż uzbiera sie furaaaaaaaa i leciec do marketu, hehehe, zyczę powodzenia i wytrwałości.

 • Łukasz 5 grudnia 2013jako05:55

  Tak to ma sense, byłem nie raz w Niemczech a dokładnie w Hamburgu, i wiem jak to jest, też nie raz oddawałem worki pełne plastikowych butelek, mi to się osobiście podoba. Można by takie coś też w Polsce zrobić a nie na każdym roku leżą butelki, co do śmieci u nas też zaczęto segregować i powiem że jest coraz lepiej. W Niemczech mi się podoba ta maszyna bo można mieć tyle pięniedzy za butelki że starczy ten bon na wszystkie nasze zakupy, czyli zaooszczędziliśmy parę groszy. 
  Jest to bardzo Dobry temat i warto wiedzieć jak jest w Innych Krajach.
  Bardzo Dobry artykuł panni Anno.
  Pozdrawiam Łukasz.

 • Janusz 4 grudnia 2013jako23:42

  Witam,

  to jest sens jak najbardziej. Jeszcze tylko zużyte oleje i tłuszcze stałe, jadalne.
  Ale, niech Pani mi powie, czy mąż jest Niemcem?

  Pozdrawiam,
  Janusz.

  • Anna Knobelsdorf 5 grudnia 2013jako14:00

   Januszu, dziękuję za komentarz. Tak, mój Mąż jest rodowitym Niemcem 🙂 Pozdrawiam serdecznie.

   • Janusz 5 grudnia 2013jako15:05

    I też ma – Grosse Klappe – jak mówi moja znajoma Niemka? ;]

     

    Pozdrawiam,

    Janusz.

 • Marek 4 grudnia 2013jako23:08

  Witam i pozdrawiam.Osobiście mieszkam w niemczech i wiem jak to się robi,i uwarzam sortowanie śmieci za coś normalnego i niezbędne w rzyciu i funkcjonowaniu człowieka i społeczenstwa. Segregowanie smieci i odpadow w krajach zachodniej Europy to już jest od 40lat. Ale to nie jest tylko kwestia mentalności ludykiej to terz sprawa gospodarki i polityczna krajow. Przepraszam nie chce tu politykować, Ale nie rozumiem w tej kwesti tego że w polsce durze sieci sklepow w zachodniej Europie mają automaty na wszelkie opakowania plastikowe,szklane i aluminiowe, ale nie w polsce?!. Powiem więcej w polsce kopując wodę mineralną płaci się ya to opakowanie więc dlaczego nie jest dana możliwość polskim klientom odzyskać tom kaucje za opakowanie???. Dlatego twierdzę że to nie jest kwestia mentalności społeczenstwa polskiego! Przepraszam że troche napisałem nie na temat. Dziękuję że mogę korzystać z Pani lekcji i doświadczenia w języku niemieckim, aczkolwiek ten język jest dla mnie bardzo ciekawy, wymowny, interesujący, uczę poznaję  go z przyjemnością każdego dnia.( Und jedem Tag ein bisschen besser. Pozdrawiam. M.

 • jozef 4 grudnia 2013jako20:58

  rozwiązanie problemu śmieci nikt ich nie wyrzuci do lasu wiedząc że otrzyma za butelki zwrotne parę groszy. I tak poiwnno byc u nas a tak butelki wyrzucane sa do śmieci bo nało gdzie chcąe je przyjąć ale chyba nikt o tym nie myśli ile szkła idzie na śmieci a można by je było wykorzystać no ale cóż może się doczekamy takich rozwiązań jak w niemczech

  Pozdrawiam

 • jozef 4 grudnia 2013jako20:57

  Uważam że sortowanie śmieci ma sens jeżeli robia to wszyscy ale jest to mądre rozwiązanie problemu śmieci nikt ich nie wyrzuci do lasu wiedząc że otrzyma za butelki zwrotne parę groszy. I tak poiwnno byc u nas a tak butelki wyrzucane sa do śmieci bo nało gdzie chcąe je przyjąć ale chyba nikt o tym nie myśli ile szkła idzie na śmieci a można by je było wykorzystać no ale cóż może się doczekamy takich rozwiązań jak w niemczech

  Pozdrawiam

  • katarzyna 29 kwietnia 2014jako17:31

   W Polsce teoretycznie są sortowane śmieći ale tylko w teorii, w praktyce bywa różnie . Najlepsze jest jak mieszkańcy osiedla sortuja śmieci a pozniej przyjeżdża śmieciarka i wrzuca wszystkie do jednego zbiornika…

   • Anna Knobelsdorf 29 kwietnia 2014jako17:46

    Katarzyna, no to po prostu szok! To po co się sortuje właściwie? Nie mogę tego zrozumieć. Dzięki za komentarz, pozdrawiam gorąco.

    • Ola 29 kwietnia 2014jako17:52

     Pani Aniu taka segregacja ma sens, zbieranie suchych odpadów zmniejsza koszty transportowe a te "czyste" odpady trafiają na linię sortowniczą i są rozdzielane w szybki sposób, to naprawdę ma sens. Dbajmy o naszą planatę. Co do Niemiec jest dobrze, ale w centrach miast dużo dużo gorzej niż w Polsce, choć to niekoniecznie "wina" rdzennych mieszkańców

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *