Jak rozwój osobisty może wpływać na naukę języka niemieckiego?

13 października 2015

 

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad czymś takim, jak rozwój osobisty? Czy spotkałeś się już z takim określeniem? Moim skromnym zdaniem temat jest równie ciekawy, co ważny. Przyjrzymy się teraz dokładniej temu rozwojowi i zastanowimy się, na ile tak naprawdę jest on ważny w naszym życiu oraz w nauce języka niemieckiego.

Rozwój osobisty, to po niemiecku

die Persönlichkeitsentwicklung [di pesy’nyśkajc entfi’klunk]. Dość trudne słówko. Ale i temat sam w sobie jest dość niecodzienny i do łatwych nie należy.

 

rozwój osobisty

 

 

 

 

 

 

 

 Dla każdego z nas temat ten wiąże się z czymś innym. Dla jednych jest to bycie dobrym pracownikiem, czytanie literatury fachowej, branie udziału w szkoleniach i kursach organizowanych przez firmę.

Dla innych jest to czynne rozwijanie swojej pasji a także zdobywanie informacji o niej z różnych źródeł.

Dla jeszcze innych może to być doskonalenie się w branży, którą się zajmuje.

 

Każdy z nas ma coś, co go porusza, interesuje, pochłania, czemu poświęca wolne chwile swojego życia. Bywa tak, że własny rozwój wiąże się z jego zawodem i wtedy staje się specjalistą, profesjonalistą, zawód staje się jego powołaniem.

 

die Leidenschaft [di la’jdenszaft] – pasja

die Fortbildung [di fo’rt bi’ldunk] – dokształcanie się, doskonalenie się

der Beruf [dea beru’f] – zawód

die Berufung [di beru’fung] – powołanie

sich für etwas interessieren [zyś fiur e’tfas interesi’ren] – czymś się interesować

 

"Kluczem do sukcesu jest skoncentrowanie umysłu na tym,

czego pragniemy,

a nie na tym, czego się boimy"

Brian Tracy

 

Brian Tracy – ur. w 1944 w Vancouver (Kanada), mentor, twórca wielu e-booków z zakresu rozwoju osobistego, coach, psycholog. Prowadzi liczne seminaria i wykłady dla średnich i dużych firm na całym świecie. Polecam Tobie jego publikacje, mi pokazały one życie w nieco innym świetle. Są one do odszukania i kupienia w dobrych księgarniach internetowych i tradycyjnych. 

A oto kilka z publikacji tego autora:

"Nie tłumacz się, działaj!"

"Zarządzanie czasem"

"Zmień myślenie, a zmienisz swoje życie"

"Zarabiaj tyle, ile jesteś wart"

"Milionerzy z wyboru. 21 tajemnic sukcesu"

"Droga do sukcesu"

 

Bardzo ważne w rozwoju osobistym jest posiadanie swojego mentora. Kogoś, kto wskaże drogę, pokaże kolejne kroki na drodze do stania się lepszym.

Mentor, trener, to ktoś, kto już tą drogę przeszedł i osiągnął to, co Ty chcesz osiągnąć. Nawet ktoś taki, jak Brian Tracy nie zawsze był psychologiem i trenerem motywacyjnym. Nie zdał nawet matury. Ale ileś lat temu podjął odpowiednią decyzję, zaczął szukać informacji do tego stopnia, że dziś jest tym, kim jest. Dla mnie jest on przykładem upartego i konsekwentnego dążenia do celu. W młodości zaczął zastanawiać się, jak to jest, że jedni ludzie mają niemalże wszystko, o czym zamarzą, a inni ledwo wiążą koniec z końcem. Obserwował zamożne osoby, wiele czytał. Odkrył w końcu zasady, którymi rządzą się w życiu ludzie bogaci. Żyjąc w/g tych zasad sam stał się bardzo bogaty i postanowił dzielić się swoją wiedzą z innymi.

reich [rajś] – bogaty

er ist selber reich geworden [er yst ze’lba rajś gewo’rden] – sam stał się bogaty

die Entscheidung [di entsza’jdunk] – decyzja

beobachten [beo’bahten] – obserwować

ein Ziel zu erreichen [ajn cil cu era’jhien] – osiągnąć cel

nach Infos suchen [nah i’nfos zu’hen] – szukać informacji

die Regeln [di re’jgeln] – reguły, zasady

in der Jugend [in dea ju’gent] – w młodości

 

Ale wracając do rozwoju osobistego, tu największą rolę odgrywają nasze własne myśli. Ale nie tylko. Również nasz sposób dążenia do celu czy do realizacji marzenia czyli działania.

Po części mówię o tym W Tym Artykule.

Siedząc i oglądając kolejny odcinek serialu niewiele osiągniemy. Ale przeznaczając ten czas na aktywne działanie w odpowiedni sposób – prędzej czy później osiągniemy sukces. Nazywa się to wyjściem ze swojej strefy komfortu. Jest nim dla przykładu zrezygnowanie z obejrzenia ulubionego filmu w telewizji, wcześniejsze wstanie z łóżka, zrobienie czegoś, co wiecznie odkładaliśmy na później. Wszystko to na rzecz zrobienia czegoś, co przybliży nas do celu.

Dla mnie na przykład było na początku dość trudno zrezygnowanie z obejrzenie kolejnego odcinka mojego ulubionego niemieckiego serialu. W tym czasie zajmowałam się tym, co przybliża mnie do celu, na przykład obejrzałam video motywacyjne albo przeczytałam fragment książki z zakresu rozwoju osobistego. Dzięki temu teraz mogę już zobaczyć mój CEL na horyzoncie! Uwierz mi, to jest wspaniałe uczucie!

 

W Twoim przypadku, drogi Czytelniku, sukcesem może być na przykład zapoznanie się z kolejnym wpisem na tym blogu, opanowanie kolejnej lekcji darmowego Kursu albo też rozpoczęcie nauki z jeszcze jednym kursem języka niemieckiego, np. LangEffect – szybka nauka niemieckiego!

eigene Gedanken spielen hier eine große Rolle [a’jgene geda’nken szpi’len hi’ja a’jne gro’se ro’le] – własne myśli odgrywają ogromną rolę

der Erfolg [dea erfo’lk] – sukces

der Traum [dea trałm] – marzenie

 

niemieckiskutecznie

 

I znowu. Sukces to dla każdego z nas coś innego. Każdy ma inne marzenia, ale najogólniej można je pogrupować na kilka grup: sukces finansowy, sukces osobisty (np. poznanie osoby, która nas pociąga i z którą chcielibyśmy być razem lub założenie szczęśliwej rodziny), sukces zawodowy.

Każde działanie na drodze do wymarzonego celu wiąże się z determinacją, zaangażowaniem, myśleniem ukierunkowanym na to, co tak bardzo chcemy osiągnąć, pozytywnym myśleniem, entuzjazmem, systematycznością. Bez tych cech niestety nic z tego nie będzie. Zobacz: ile razy w Sylwestra lub w Nowy Rok obiecywałeś sobie coś? Np. że w tym roku to już na pewno schudniesz, że przestaniesz palić, że zaczniesz się ruszać, że zaczniesz odkładać pieniądze na jakiś cel (choć z tym odkładaniem to nie najlepszy pomysł…), że wymienisz auto czy wyremontujesz mieszkanie. Czy kiedykolwiek udało Ci się to postanowienie spełnić w 100% ??? Domyślam się, co teraz odpowiedziałeś… NIE! A wiesz dlaczego? Bo zabrakło tych wszystkich cech, które wymieniłam. Albo zabrakło większości z nich.

die Determination [di determinacjo’n] – determinacja

das Engagement [das angażmą’] – zaangażowanie

zielorientiertes, positives Denken [cilorienti’rtes po’zytifes de’nken] – myślenie pozytywne, ukierunkowane na cel

die Begeisterung [di bega’jsterunk] – entuzjazm

die Planmäßigkeit [di pla’n me’syśkajt] – systematyczność

 

Ze skuteczną nauką języka niemieckiego nie jest wcale inaczej. Tylko osoby, które pracują nad tym systematycznie, z zaangażowaniem, widząc w wyobraźni siebie, jak mówią przynajmniej komunikatywnie po niemiecku, osiągną swój cel i nauczą się tego języka. Nie ma drogi na skróty. 

Dobrym przykładem może być tutaj przejście drogi, jaką pokonuje sportowiec zanim stanie na podium. Jego sukces okupowany jest ciężką pracą nad sobą i ze sobą samym. Prawie zawsze prowadzi go trener – osoba, która zna się na rzeczy i wie, jak dojść do celu. Ale bez wymienionych wyżej cech nigdy by go nie osiągnął. Zgodzisz się ze mną czy nie? Jeśli nie, to napisz w Komentarzach swoją opinię. Jeśli się ze mną zgodzisz, to też to napisz. Ja uwielbiam komentarze!

 

W dzisiejszych czasach niemal każdy z nas jest tak bardzo zabiegany, że brakuje mu chwili dla siebie. Powinniśmy jednak zatrzymać się choć na chwilę, poczuć się TU i TERAZ, poukładać swoje myśli i zastanowić się: do czego ja właściwie dążę? Czy żyję swoim życiem? czy raczej żyję życiem osób, które mnie otaczają: szefa, drugiej połowy, dzieci. Ale zastanów się teraz tak na poważnie nad tym. Czy na pewno jesteś osobą spełnioną, która robi w życiu to, co zawsze chciała robić? Jeśli nie do końca tak jest, to może warto przyjrzeć się z bliska tematowi: Rozwój Osobisty?

 

Print Friendly, PDF & Email

5 komentarzy

 • Irena 7 marca 2016jako07:41

  Pani Aniu
  muszę przyznać że nauka jęz niemieckiego jest dla mnie …..
  determinacja ,chęć podjęcia nowej pracy
  pozytywne myślenie pomimo że wydaje mi się że jez. niemiecki jest bardzo trudny do nauczenia …..
  entuzjazm mam za każdym razem kiedy uda mi się nauczyć jakieś słówko zdanie
  systematyczność musi być bez tego ani rusz czasem mam 100-innych rzeczy do zrobienia odkładam i wracam do lekcji mąż się śmieje i mówi mi ze chyba byłam kiedyś kujonem …..nie kiedyś uczyłam się bo musiałam teraz bo chcę !!!
  Dziękuje serdecznie za kolejna lekcję Aniu

  • Anna Knobelsdorf 7 marca 2016jako21:20

   Irenko, podoba mi się Twoje podejście do nauki 🙂 Kujonem raczej nie jesteś 🙂 Powiedziałabym inaczej: jesteś osobą, która wie, czego chce i dąży do tego. Tak działają ludzie sukcesu, którzy coś osiągnęli. Pamiętaj:
   skupienie
   entuzjazm
   cisza
   spokój
   systematyczność
   – to recepta na sukces, którego z całego serca Ci życzę 🙂 Jesteś na dobrej drodze!
   pozdrawiam 🙂

 • Basia 26 stycznia 2016jako14:36

  Witam jest to wspaniała osoba ,która poświęca swój czas swoją umiejętność ,dla takich ludzi jak ja i inni którzy chcą czegoś jeszcze się nauczyć ,bo człowiek który porusza się po świecie nie znając języka obcego ;jest kaleką ;p Anna to dla mnie ,myślę że i dla wielu jest WIELKIM CZŁOWIEKIEM na domiar tego nie żąda niczego w zamian ślę gorące podziękowania dla p Anny JEST WIELKA pozdrawiam

  • Anna Knobelsdorf 28 stycznia 2016jako09:53

   Basiu, chętnie dzielę się tym, co mam i co wiem. Również w życiu prywatnym 🙂 To jest troszkę działanie egoistyczne, Basiu. Zawsze, jak otrzymuję e-mail od osoby, której się udało nauczyć choćby podstaw języka niemieckiego dzięki moim lekcjom i daje sobie radę w Niemczech, wtedy jestem przeszczęśliwa i wiem, że to, co robię, ma sens. Kocham pomagać, a jeszcze bardziej uwielbiam słuchać lub czytać wiadomości od osób, którym pomogłam.
   A poza tym ja nie robię nic nadzwyczajnego 🙂 Język niemiecki to moje życie codzienne.
   Basiu, pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *