Jak zapamiętywać lepiej?

 

Jak zapamiętywać lepiej poznany materiał podczas nauki języka niemieckiego? Jak się okazuje, wiele osób ma z tym poważne problemy. Uczą się, uczą, a na drugi dzień nic już z tego w głowie nie ma. Co można zrobić, by materiał pozostawał na dłużej?  W tym wpisie nie będę się skupiać na POWODACH takiego stanu rzeczy, lecz na tym, JAK sobie z tym poradzić. A czy w ogóle jest skuteczny sposób na skuteczną naukę języka niemieckiego? Zapraszam do dalszej części wpisu.

 

jak zapamietać

 Na samym początku muszę powiedzieć, że ma cudownych sposobów na szybkie i skuteczne zapamiętywanie. Po prostu nie ma. Ale są za to sposoby wpływające pozytywnie na to, by materiał pozostał na dłużej w głowie. 🙂

I o kilku z nich, tych najciekawszych, teraz Ci opowiem. Przy okazji przytoczę tu kilka zwrotów i słówek niemieckich, związanych z tym tematem. Oto pierwsze z nich:

zapamiętywać  – słówko to można powiedzieć po niemiecku w dwojaki sposób:

 

 • im Gedächtnis behalten [im gede’hnys beha’lten]

 

 • sich merken [zyś me’rken]

 

das Gedächtnis [das gede’hnys] – pamięć

 

 

Mówiąc o zapamiętywaniu należy zwrócić uwagę, że nie to jak wciśnięcie guzika "i się zrobi". To raczej proces. Jak nauka. Nauka, to też proces.  Na początek należy pozbyć się wszelkich nieprawdziwych przekonań w stylu

"ja to się nigdy nie nauczę"

"nigdy tego nie zapamiętam"

"za stary/stara jestem na naukę i głowa już nie ta"

"to jest trudne"

 

 Podobną kwestię poruszałam już na tym blogu, W TYM WPISIE

 


To zupełnie niepotrzebne nam do niczego i  nieprawdziwe przekonania, które nabyliśmy z czasem. No bo co to znaczy, że coś "jest trudne" – es ist schwer ??? Mówiąc tak mamy na myśli zapewne to, że czegoś nie znamy (jest nam zupełnie obce) i próbujemy to poznać (np.język niemiecki), ale z różnych powodów nie uzyskujemy efektów.  Czy zgodzisz się ze mną?

Od tego, jak do danego zagadnienia podejdziemy, będą zależały nasze wynikidie Ergebnise [di ege’bnyse].

Przede wszystkim musimy zapytać siebie DLACZEGO się uczymy. Jak zmieni się nasze życie, gdy już będziemy mogli posługiwać się językiem niemieckim. To w zasadzie da nam motywację, siłę i chęci do nauki. I pójdzie tak naprawdę z górki 🙂

 

Poza tym niesłychanie ważną kwestią jest KONCENTRACJA. I to nie tylko w czasie samej nauki, ale również bezpośrednio przed. Zanim usiądziesz do kolejnej lekcji myśl o tym. Pomyśl na przykład o tym, czego uczyłeś się w ostatniej lekcji albo co w ostatnich kilku lekcjach najbardziej Ci się spodobało w materiale. Przypomnij sobie te słówka i zwroty lub całe zdanie. Uśmiechnij się 🙂  Zanim rozpoczniesz następną lekcję jeszcze raz wyobraź siebie, jak jesteś w Niemczech i swobodnie rozmawiasz z osobami czy to w pracy czy to w sklepie czy w jakiejkolwiek innej sytuacji. Zrób sobie ciepłą herbatkę lub kawę albo przygotuj szklankę wody mineralnej. I teraz dopiero usiądź do lekcji. 

 

Doszliśmy do momentu, gdy otwierasz lekcję… i zaczynasz zapamiętywać materiał. A właściwie, pozwól, że zapytam: jak Ty to robisz?

 

Czy wygląda to tak, że wkuwasz na siłę słówka, może przepisujesz materiał albo nawet uczysz się na głos?

Powtarzać NA GŁOS jest naprawdę super!  Włączasz nie tylko wzrok, ale i słuch, a zatem więcej zmysłów, na raz.

Ja bym proponowała jeszcze coś dodatkowo. Przepisując używaj KOLORÓW verwende die Farben [fewe’nde di fa’ben]. Badania naukowe pokazały, że kolor żółty, pomarańczowy i niebieski najlepiej wpływają na naszą podświadomość oraz na zapamiętywanie danego materiału. Używaj kolorowych flamastrów, zakreślaczy itp.  Ustal sobie, co będziesz zaznaczać jakim kolorem. Np. rzeczowniki na niebiesko, czasowniki na pomarańczowo a przymiotniki podkreślać będziesz żółtym.

verwenden [fewe’nden] – używać

 

Dobre efekty daje wizualizacja tego, czego akurat się uczysz. Na przykład: w lekcji jest słówko schneiden [szna’jden] – kroić. Powtarzając je i starając się zapamiętać wykonuj ruchy ręką, jakbyś coś kroił/kroiła. Przy słówku trinken [try’nken] – pić napij się wody / herbaty / kawy. I kilkakrotnie powtórz to niemieckie słówko. 🙂

aufstehen [a’łfsztejen] – wstać —-> po prostu wypowiadając wtań 🙂  Usiądź. Powtórz to słowo jeszcze raz wstając. I podobnie z innymi słówkami czy zwrotami.

 

Wykaż INICJATYWĘ – rób ćwiczenia z nowo poznanymi zwrotami. Zastępuj je innymi tworząc nowe zdania. Szukaj synonimów do danego słówka albo chociażby – przeciwieństw. Wyszukuj je w słowniku. Zapisuj na kartce pamiętając o kolorach 🙂 Na przykład:

aufstehen – hinsetzen (przeciwieństwo)

schneiden – zerkleinern (synonim)

schauen – gucken (synonim)

schlafen – wach sein (przeciwieństwo) itd.

 

Baw się językiem niemieckim!

Zobaczysz, że w ten sposób zaczniesz osiągać coraz lepsze wyniki w nauce. Mówię całkiem poważnie.

 

Czy to już wszystko? Nie. Po opanowaniu danego materiału staraj się UŻYWAĆ poznane wyrażenia w życiu codziennym. Wynajduj odpowiednie sytuacje i powtarzaj zapamiętane słowa, zwroty, zdania. W ten sposób utrwalasz wszystko w swojej głowie.

 

Na sam już koniec mam dla Ciebie ciekawe video, które również odpowiada na pytanie: Jak zapamiętywać lepiej? Mam nadzieję, że to video wyjaśni Ci kilka kwestii, a przede wszystkim da Ci pewną świetną metodę… nie zdradzę szczegółów. Miłego oglądania!

 


 

Jeśli zechcesz podzielić się swoją opinią lub napisać, jak Ty się uczysz – zapraszam do napisania komentarza 🙂Print Friendly, PDF & Email

5 Replies to “Jak zapamiętywać lepiej?”

 1. Dużo uczę się z Twojego bloga Aniu,ale nie tylko i stosuję metodę przepisywania,ale teraz wprowadzę jeszcze kolory i odpowiednie ruchy do danego słowa,to bardzo dobry pomysł…
  Dziękuje i pozdrawiam 🙂 

 2. Moj sprawdzony sposob zapamietania slowek, zdan itp. to przepisywanie do zeszytu, niezaleznie od spogladania do netu. Jako ze jestem typowym wzrokowcem to jedyny moj sposob na nauke. Dlatego tez najbardziej interesuje mnie nauka samodzielna, gdyz same wyklady na bezposrednim kursie i tak bym musiala przerabiac samodzielnie o czym sie przekonalam poprzez cale lata mojej nauki nie tylko jezykowej.Z Okazji ze dzisiaj sa swieta, zycze P. Aniu Wesolych Swiat oraz mokrego dyndusa,). 

  1. Halina, dziekuje za podzielenie sie z nami swoją metodą na nauke. Wiele osób może wziąć z Ciebie przykład. 🙂
   pozdrawiam odwzajemniając życzenia Świąteczne 🙂

 3. Pomimo,że przyjechałem do Niemiec w 89 to z pełnym zainteresowaniem obserwuję Pani Blog i kurs niemieckiego. W wielu przypadkach pomógł mi i mam pewność, że jeszcze będzie pomocny mi nie raz.

  MfG

  Waldemar

  1. Witaj Waldemarze. bardzo dziekuje za wiadomość, która mnie bardzo, ale to bardzo ucieszyła. 🙂 Miło jest przeczytać, że blog pomaga Ci w porozumiewaniu sie w Niemczech. Super!
   lG

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *