Jak w naturalny sposób zmienić swoje życie, a także jak skuteczniej uczyć się języka niemieckiego

17 lipca 2014

 

Jak w naturalny sposób odmienić swoje życie drogi Czytelniku a także: czy chciałbyś, aby nauka języka niemieckiego stała się łatwiejsza i bardziej skuteczna? Istnieje prosta metoda die Methode[di meto’de], która Ci to umożliwi. Możesz ją wykorzystywać każdego dnia, a szybko przekonasz się, że jest ona  niesamowicie skuteczna. Przygotuj się zatem na bardzo pozytywne zmiany, które mogą zajść w Twoim życiu już niebawem.

 Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak często w ciągu dnia używasz negatywnych słów negative Wörter [negati’fe wyr’tea] i myślisz negatywnie? Dla naszego przykładu posłużę się myślami i przekonaniami na temat nauki języka niemieckiego. Jak często myślisz lub mówisz sobie np:

Nigdy się go nie nauczę. Ich erlerne das niemals.[iś ealjea’ne das ni’mals]

Nie mogę zapamiętać tych słówek, są zbyt trudne. Diese Wörter bleiben niemals in meinem Kopf, sie sind zu schwer für mich. [di’ze wyr’tea blaj’ben ni’mals in maj’nem kopf]

Jestem za stary na naukę. Ich bin schon zu alt für’s Lernen. [iś byn szon cu alt fiurs lea’nen]

Nie rozumiem tego języka. Ich verstehe diese Sprache nicht. [iś fea’szteje di’ze szpra’he nyśt]

 

Takich przykładów można mnożyć jeszcze wiele. Dopisz do tej listy swoje własne.

 

No więc: jak możesz odmienić swoje życie?

Na pewno wiesz, co to jest podświadomość das Unterbewußtsein [das u’ntabewust zajn]. To stan naszego umysłu, to jakby nasze drugie "ja", nasza intuicja, dusza, nasz "drugi umysł", mający związek ze Wszechświatem. Po części wspominam o tym we wpisie Kim jestem . Nasza podświadomość stale interpretuje każdą naszą myśl i to, co mówimy. W jaki sposób interpretuje? Za chwilę to wyjaśnię. Oczywiście temat jest dość złożony i bardzo obszerny, nie będę się więc rozwodzić w sposób naukowy, bo nie o to tu teraz chodzi.

Wystarczy, że wiesz, czym jest podświadomość. Robimy coś świadomie albo podświadomie coś czujemy lub wiemy – znasz to, prawda?

No właśnie. Zbliżamy się powoli do tego, jaki wpływ ma nasza podświadomość na naukę języka niemieckiego. Abyś to lepiej mógł zrozumieć, posłużę się spostrzeżeniami mojego serdecznego Partnera biznesowego, Michała. Dotyczą one co prawda sfery biznesu, ale to tylko przykład. Przenieś te spostrzeżenia na nasz grunt. Obejrzyj to video do końca:

 

Czy teraz już rozumiesz, drogi Czytelniku? Powtórzę jeszcze raz. Aby zmienić swoje życie zacznij od dziś, od TERAZ mówić i myśleć tylko pozytywnie Denk nur positive! [denk nua po’zytif]. Daj swojej podświadomości "materiał" do tego, by działała na Twoją korzyść. Zacznij mówić np:

Nauczę się języka niemieckiego. 🙂 Ich kann Deutsch mit Erfolg lernen. [iś kan dojcz myt erfo’lk lea’nen]

To jest prostsze, niż mi się wydawało. Das ist ja leichter, als ich gedacht habe. [das yst ja laj’śtea als iś geda’ht ha’be]

Z tym KURSEM to pestka. 🙂 Mit dem Kurs Lernen geht leicht. [myt dejm kurs lea’nen gejt lajśt]

Język niemiecki jest prosty, jak się tylko chce. 🙂 Deutsche Sprache ist einfach, wenn man das nur will. [doj’cze szpra’he yst ajn’fah wen man das nua wyl]

 

Zobaczysz, jak Twoje życie zacznie się zmieniać. Du wirst sehen, wie dein Leben sich verändert wird.[du wyrst ze’jen wi dajn lej’ben zyś fea’endeat wyrt] Nie od razu, bo jak Cię znam (bo taka jest nasza ludzka natura), to na początku nie raz zaplącze Ci się jeszcze jakiś negatywizm. Ale z czasem wyrobisz w sobie tą umiejętność i wtedy zobaczysz, że faktycznie nauka niemieckiego stanie się prostsza i zaczniesz rozumieć lekcje w mig.

 

Istnieje jeszcze jedna, bardzo ważna kwestia, jeśli chodzi o skuteczną naukę.

SYSTEMATYCZNOŚĆ oraz INTENSYWNOŚĆ

 

die Planmäßigkeit  und die Intensität

Systematyczność – to się rozumie. Trzeba stale i wciąż immer wieder [ymea wi’dea] poszerzać wiedzę.

Intensywność – nie możesz uczyć się 5 minut dziennie i oczekiwać cudów. Nauka ma być intensywna intensiv [intensi’f]. Jeśli już się za nią zabierasz, to poświęć jej (nauce oczywiście) tyle czasu, aby opanować dany materiał, daną część materiału. Nie rozpraszaj się przy tym – wyłącz radio, tv, telefony.  Skup się na przyjemności uczenia się. Napij się łyk wody, aby nawilżyć ciało i mózg, aby mogły lepiej pracować.

 

Piszę o tym, ponieważ wiele osób przysyła maile z zapytaniem "Jak ja się mam nauczyć tego niemieckiego, czy znasz Aniu jakąś dobrą metodę?".

 

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego wpisu i wysłuchaniu Michała, będziesz wiedział dokładnie, co zmienić, aby jeszcze lepiej i jeszcze skuteczniej uczyć się (i nauczyć) języka niemieckiego. Na pewno nie jest to jedyna metoda, ale jedna z wielu na to, jak odmienić swoje życie.

 

Jeśli wpis Ci się podoba, to kliknij na Like!, aby jeszcze więcej osób mogło go zobaczyć. Zapraszam również do komentowania. Co o tym sądzisz? Zastosuj tą metodę i podziel się swoimi spostrzeżeniami. Ja oraz inni Czytelnicy tego bloga będą Ci wdzięczni za komentarz.

 

©  2015 Copyright Anna Knobelsdorf

All rights reserved

Print Friendly, PDF & Email

17 komentarzy

 • krystyna 17 grudnia 2014jako01:43

  witaj Aniu:)Dziękuję za Twój blog i otrzymywana pocztę.Dzięki Tobie zdecydowałam się na prace w Niemczech jako opiekunka.Jestem na lichej nauczycielskiej emeryturze,więc postanowiłam połatac swoje „dziury”.Moja znajomość niemieckiego była nijaka,ale zaparłam się i codziennie po kilka godzin zakuwałam słówka.Mam 65 lat,ale niezła kondycję fizyczną,więc pojechałam.Nie miałam wyboru…musiałam mówić,pomagał mi też w tym mój talent do pantonimy…boki zrywac:)ale rozumiemy się z panią-moze nie zawsze do końca.Oglądam codziennie telewizję niemiecką i uczę sie po 2 godziny dziennie.Jestem tu 4 tygodnie i naprawdę ręce mnie już tak bardzo nie bolą-wniosek:powtarzanie słówek i dokładanie nowych jest bardzo skuteczne,więc uważam,ze metoda 1000 słówek jest rewelacyjna.Pozdrawiam Cię Aniu 🙂

 • ANIELA 7 października 2014jako20:35

  Hallo Ania.
  Od dwoch lat jestem w DE kiedy tu przyjechalam znalam doslownie kilka slow kompletnie nie rozumialam co do mnie mowia tak wiec moje samopoczucie bylo straszne czesto zastanawialam sie co ja tu wlasciwie robie.Teraz po dwoch latach jest duzo lepiej jednak nie tak jak bym chciala 🙁 Ogromny problem dla mnie stanowi przelamanie barjery aby zaczac mowic kiedy jestem zmuszona to sobie poradze ale jak wiem ze ktos mnie wyreczy to poprostu z tego korzystam 🙁 zloszcze sie sama na siebie ze ide na latwizne.
  No i ogromy problem ze co jakis czas dopada mie brak motywacji czasem nie wiem jak z tym walczyc ratunkuuuuuu ( ich bin faul?) czy kazdy ma takie momenty?
  Pozdrawiam i zycze wiele przyjemnosci z tego co robisz dla innych .Aniela

  • Anna Knobelsdorf 8 października 2014jako07:32

   Droga Anielo. Przyznam, że jesteś w nie łatwej sytuacji.
   Tak naprawdę, to wszystko siedzi w… głowie. To tu są Twoje blokady. Brak motywacji? Twoją motywacją powinno być to, że żyjesz w świecie, wśród ludzi, których do końca nie rozumiesz. Ciekawi mnie, jak sobie dajesz radę ze sprawami np. urzędowymi? Z załatwieniem czegokolwiek, u lekarza? Czy zawsze wyręczasz się kimś? Czy chcesz tak całe życie?
   Anielo, zobacz: tyle osób uczy się języka niemieckiego, co oznaczałoby, że nie jest on aż taki trudny. Czy korzystasz już z mojego Kursu dostępnego tu, na blogu? Pokochaj ten język. Zaprzyjaźnij się z nim. I ja teraz wcale nie żartuję. Zacznij myśleć, że JĘZYK NIEMIECKI JEST ŁATWY I ŻE SIĘ GO NAUCZYSZ, BO TEGO CHCESZ. Na początku będziesz się czuła niezbyt komfortowo myśląc w ten sposób. Ale po jakimś czasie będzie coraz lepiej, uwierzysz w to i naprawdę z chęcią zaczniesz się go uczyć.
   A przede wszystkim uwierz w siebie! Zrobiłaś ogromny krok decydując się na wyjazd do Niemiec, teraz czas na kolejny krok – naukę języka kraju, w którym mieszkasz.
   W ten sposób będziesz się czuła pewniej i lepiej, gdy będziesz umiała się porozumieć i zrozumieć, co do Ciebie mówią. A o to przecież chodzi, prawda Anielo?
   Życzę powodzenia! Dasz radę! Trzymam kciuki bardzo mocno!
   pozdrawiam słonecznie
   Nie jestem żadnym psychologiem, ale moją kolejną pasją jest zgłębianie możliwości naszego umysłu. I nie chcę się teraz na ten temat rozpisywać, ale wiem doskonale, że takie właśnie myślenie da Ci efekty. Jak pisałam – nie od razu, ale da na pewno!

   • ANIELA 8 października 2014jako16:07

    Droga Aniu ,chodzi o to ze ja duzo rozumiem i potrafie powiedziec tylko brak mi pewnosci siebie ,poprostu nie do konca wierze w swoje sily i tu jest problem 🙁 jednak staram sie nie poddawac.Oczywiscie ze chce byc jak najbardziej niezalezna ale brak odwagi to jest moj wielki problem 🙁 jednak nie jestm taka ostatnia niedorajda i wierze ze dam rade 🙂 pozdrawiam Cie Aniu i wszystkich tu zagladajacych.

     

 • ania 22 sierpnia 2014jako20:16

  Pani Aniu jest pani aniolem! Wszystkie lekcje sa rewelacyjne, nic dodac nic ujac.

 • Paula 29 lipca 2014jako07:01

  Świetne i mądre słowa 😀 Motywacja duuuuuza 😀

 • Staszek 19 lipca 2014jako15:53

  Zaczynam naukę z twoim motto ,niemiecki jest łatwy ,co dzień idzie mi coraz lepiej itd……

 • Madzia 18 lipca 2014jako12:29

  Bardzo mądre przesłanie, ja tez codziennie powtarzam sobie: "Ich kann perfekt Deutsch sprechen", aby podświadomość była moim przyjacielem w spełnianiu życzeń. Oczywiście, poza tym moja  własna praca i nauka są bezcenne. Pozdrowienia dla Pani Ani i użytkowników tego miłego i  pozytywnego bloga:)

   

  • Anna Knobelsdorf 18 lipca 2014jako19:40

   Madziu, a faktycznie umiesz perfekt? To raczej wizualizacja. Mów sobie raczej „Bald werde ich perfekt Deutsch sprechen.” I to będzie bardziej prawdziwe 🙂
   pozdrawiam

  • romeo 18 lipca 2014jako21:07

   co mozna powiedzieć dobre –ostatnio pracuje od rana do 20 tej i musze znajsc conajmniej godzine -lecz dopiero po przeprowadzce mi się uda

   zmieniam miejsce pracy na Leipzig .pozdrawiam

 • Dorota 18 lipca 2014jako09:34

  Podbudowalo mnie to co napisalas! Przy pierwszych lekcjach stwierdzilam, że sie nie nauczę. Ale przecież trzeba sie zmotywowac do działania 🙂

  dzięki bardzo za motywacje i juz teraz sie nie poddam 😉

 • Barbara 18 lipca 2014jako06:23

  Pozytywne myślenie pomaga , każdego języka można się nauczyć …wymaga to jednak systematyczności i intensywności . Gdy widzi się coś w czarnych barwach , trudno mówić i myśleć , że to białe. Gdy do głowy nic nie wchodzi …trudno powiedzieć, że to łatwe. Trzeba się uczyć i nie poddawać się …systematycznie i intensywnie ,nawilżając swoje ciało i mózg. 

  Trudno pesymiście nakazać pozytywnego myślenia , łatwiej jest by został realistą i odbierał fakty jakimi są w rzeczywistości … Negatywnie nie warto myśleć, bo jest to stresujące . Ja pozytywnie myślę, gdy nauczę się jakieś słówka i pamiętam je w nastepnym dniu. 

  A nie oszukując się … język niemiecki wcale nie jest łatwy !!! Włoskiego nauczyłam się bardzo szybko … a niemiecki jest o wiele trudniejszy . Jak się coś umie – to wtedy jest łatwe …więc trzeba się uczyć …by potem było łatwe . 

  Miłej nauki dla uczących się … pozdrawiam serdecznie 

  • Anna Knobelsdorf 18 lipca 2014jako06:50

   Barbara, a zastanów się nad czymś takim. Jeśli ciągle widzisz wszystko w czarnych barwach, to JAK Twoja podświadomość może to zinterpretować? Tylko jako negatywne. I daje Ci wtedy jeszcze więcej tej czerni. Twoja podświadomość chce dla Ciebie dobrze. Wypełnia to, co jej nakażesz. Jeśli chcesz widzieć na czarno – proszę bardzo. I wtedy w Twoim życiu zdarza się coraz więcej niepowodzeń.
   Ale spróbuj naprawdę choć przez 1 miesiąc, tak na próbę zrobić tak, jak napisałam w tym artykule. Napisz po miesiącu próbnego pozytywnego myślenia, co się zmieniło i czy byłaś w 100% pozytywna czyli szczera w tym, co myślisz i mówisz. Ciekawa jestem tego wyniku 🙂
   A tymczasem Barbaro – głowa do góry!
   pozdrawiam słonecznie

 • Gosiak 18 lipca 2014jako04:52

   

  Super !!!! Takiej motywacji potrzebowalam gubiąc się w słowach każdego dnia!!!! Jest rudno ale na pewno się naucza ;)Dziękuje za lekcje !!! Super jesteś kobitko!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *