Niemiecka Wielkanoc i życzenia wielkanocne po niemiecku.

[adrotate banner = “3”]

 

Niemiecka Wielkanoc jest niezwykle barwna i radosna. Wszyscy życzą sobie

 

 

  Ein frohes, gesundes, schönes und ruhiges Osterfest.

 

Lub krótko

Frohe Ostern

 

frohe [fro’e]  –  wesołe, wesoły

gesund [gezu’nt]  –  zdrowy

schön  [szyn]  –  piękne

ruhig  [ru’łiś]  –  spokojny

 

Wszyscy obdarowują się kolorowymi jajeczkami. Jajko, to symbol odrodzenia i życia. Symbol początku czegoś wspaniałego, nowej nadziei. Po okresie postu die Fastenzeit [di fa’sten-cajt] następuje czas radości die Freude [di froj’de].

 

schenken sich einander  [szen’ken zyś ajna’nda]  –  obdarowywać się wzajemnie

mit Eier beschenken [myt a’ja beszen’ken] – obdarowywać się jajkami

 

 

język niemiecki

Wszędzie spotkać można różnej wielkości i w różnych kolorach zajączki wielkanocne:  czekoladowe, zrobione ze słomy, pluszowe. Wielkanoc niemiecka niewiele różni się od polskiej. Tak, jak w Polsce, robi się święconkę. Wiklinowy koszyczek napełnia się różnymi produktami, z których każdy symbolizuje coś innego:

 

chleb  das Brot [das brołt]  symbolizuje dobrobyt – der Wohlstand [der wo’ulsztant] i pomyślność- das Glück  [das gliuk]

sól das Salz [das zalc]  to symbol dostatku, gościnności ale i oczyszczenia

wędliny die Wurst [di wurszt]  mówi, że właśnie zakończył się post

chrzan  der Meerrettich  [mje’retyś]    to symbol siły- die Kraft [die kraft]  i krzepy- die Stärke [die szte’rke]

ciasto własnej roboty  der Kuchen  [dea ku’hen] to oznaka umiejętności, doskonałości

 

niemiecka wielkanoc

 

Es kann man überall bunte  Osterhasen sehen:  Schokohasen,  Strohhasen,  niedliche Osterhasen.

überall  [y’ba a’l]  –  wszędzie

kann man [kan man]  –  można

bunt  [bunt] –  kolorowy

der Osterhase [der o’staha’ze]  –  zajączek wielkanocny

sehen  [ze’jen]  –  widzieć, zobaczyć

Stroh [sztro]  – słoma        stroh-      – słomiany

niedlich [ni’dlyś]  –  miluśny

 

Najwięcej zabawy i radości jest w domach, gdzie są kilkuletnie dzieci. Wraz z rodzicami malują ugotowane na twardo jajka. Następnie rodzice chowają je wszędzie w domu lub w ogrodzie, a dzieci mają za zadanie wszystkie te jajeczka odnaleźć.

 

 

die Eier bemalen [di aja bema’len]  –  malować jajka

ein hart gekochtes Ei  [ajn hart gekoh’tes aj]  –  jajko ugotowane na twardo

ein weich gekochtes Ei  [wajś]  –  na miękko

verstecken  [feszte’ken]  –  chować

finden  [fy’nden]  –  odnaleźć, znaleźć

 

Zadaniem zajączków wielkanocnych jest przyniesienie jak najwięcej słodkości , by dobrze się wszystkim wiodło przez następny rok aż do następnej niemieckiej Wielkanocy.

 

Frohe Ostern! 

Wesołych Świąt Wielkanocnych!

 I jeszcze

Frühling wird es weit und breit,
und die Häschen steh’n bereit.
Sie bringen zu der Osterfeier
viele bunt bemalte Eier.

 

der Frühling [fry’link]  –  wiosna

weit [wajt]  – daleko

breit  [brajt]  –  szeroko

weit und breit [wajt unt brajt]   –  jak okiem sięgnąć

das Häschen  [das hes’hien]  –  zajączki

stehen [szte’jen]   –  stoją

steh’n skrócona dla potrzeb wiersza forma stehen

bereit [bera’jt]  –  gotowe, przygotowane

sie [zi]  – one (zajączki)

bringen  [brin’gen]  –  przyniosą

viele [fi’le]  –  wiele

bunt bemalte Eier [bunt bema’lte a’ja]  –  kolorowe jajka

 

niemiecka wielkanoc

 

 

 

 

 

Podczas Świąt Wielkanocnych w Niemczech ma miejsce jeszcze jeden, szczególny obyczaj der Brauch [dea brauh].

 

Organizowane w wielu miejscach jest ogromne wielkanocne ognisko das Osterfeuer [das o’stafo’ja].

Najczęściej w mniejszych miasteczkach i na wsiach, na wolnej przestrzeni.  Jedno wielkie ognisko, gdzie spotykają okoliczni mieszkańcy ciesząc się z faktu, że zima w końcu odeszła i mamy upragnioną wiosnę.  Młodzi i starsi bawią się popijając pyszne niemieckie piwo das Bier  [das bir], grzane wino der Glühwein [der gliu’wajn], zajadając się smakołykami z grilla   Köstlichkeiten vom Grill  [ky’stliśkajten fom gryl]. 

Dla pełnego bezpieczeństwa nad całą imprezą czuwa Straż Pożarna die Feuerwehr [dii fo’jawjer].  Robi ona przy okazji małą zbiórkę datków na nowy sprzęt pożarniczy.

Das Osterfeuer zaczyna się wczesnym popołudniem i trwa zazwyczaj do późnej nocy. W różnych landach jest to inny dzień.  Najczęściej jednak jest to wielkanocna niedziela Ostersonntag.  Tak, jak np. w Bawarii. Od rana układane jest drewno das Holz [das holc] w ogromną, wysoką stertę. Im wyższa, tym lepiej. Sąsiadujące ze sobą wioski konkurują bowiem o to, która z nich zrobi najwyższy ogień.  Zabawy jest naprawdę co niemiara! A wszystko zaczyna się od spalenia  w ogniu jak na stosie słomianej czarownicy die Strohhexe [dii sztro’hekse] symbolizującej złą zimę. Coś w rodzaju polskiej Marzanny.

Do zorganizowania takiej imprezy z otwartym ogniem wymagane jest specjalne zezwolenie die Ausnahmegenehmigung [di a’łsname-genej’migunk]  z miejscowego Urzędu Miejskiego. 

 

Jak widzisz, niemiecka Wielkanoc niejedno ma imię. A to tylko kilka obyczajów związanych z tym Świętem. Gdybym chciała opisać wszystkie, to byłaby z tego dość grubawa książka 🙂

Ale na koniec opowiem jeszcze coś fajnego o niemieckiej Wielkanocy.

W tym czasie w niemieckich ogrodach przydomowych zobaczyć można barwnie przystrojone drzewka i krzewy. Główną ozdobą są kolorowe pisanki, wydmuszki lub plastykowe jajka zawieszone na kolorowych wstążeczkach. Słonecznie żółte żonkile i czerwone tulipany na tle świeżej soczyście zielonej trawy dopełniają wiosenny wygląd ogrodu. W niemieckich domach królują barwne bukiety wiosennych kwiatów w wazonach. Najczęściej także przystrojone pisankami na barwnych tasiemkach. Wielkanoc niemiecka jest naprawdę pełna uroku i budzi nadzieję na lepszy świat.

 

Print Friendly, PDF & Email

52 Replies to “Niemiecka Wielkanoc i życzenia wielkanocne po niemiecku.”

 1. Witam serdecznie. Bardzo dziękuje Pani Aniu za życzenia Wielkanocne ja także życzę Zdrowych i Wesolych Świąt. Dziękuje również Pani za przysyłanie mi lekcji języka niemieckiego nigdy go się nie uczyłem i poprzez prace zapragnąłem się go uczyć. Bardzo proszę o poradę w jaki i skuteczny sposób się go dobrze nauczyć oraz proszę mi przybliżyć temat Pani książki o której Pani na pierwszej lekcji pisała czy ma ona jakieś ćwiczenia lub płytę i czy jest w niej wymowa bo jej najbardziej soę boje żeby dobrze wymawiać a chciałbym ją kupić. Jeszcze raz dziękuje za Życzenia i czekam na poradę i dalsze lekcje pozdrawiam. Artur P.

  1. Witaj Artur 🙂
   Na tym blogu jest kilka wpisów dotyczących tego, jak skutecznie uczyć się języka niemieckiego. Zapraszam w wolnej chwili do małego spaceru po całym blogu 🙂
   Moim zdaniem najskuteczniej i w sumie najszybciej nauczysz się tego języka przechodząc taką drogę:
   1. alfabet niemiecki, zasady wymowy i pisowni (kliknij w kategorię”alfabet niemiecki”)
   2. zastosuj Metodę Tysiąca Słów, którą poznasz tutaj: https://niemieckiskutecznie.pl/czy-dzieki-metodzie-1000-slow-nauczysz-sie-jezyka-niemieckiego/
   3. naucz się kolejnych słówek metodą obrazkowo-skojarzeniową: https://niemieckiskutecznie.pl/nauka-jezyka-niemieckiego-metoda-obrazkowa/
   4. z poznanych już słówek zacznij budować proste zdania: https://niemieckiskutecznie.pl/zdania-niemieckie/
   5. jednocześnie ucz się z Lekcji Kursu, na który właśnie się zapisałeś

   Zauważysz, jak Twoja znajomość języka niemieckiego znacznie się polepszy.
   Pytasz o szczegóły e-booka “1.000 najczęściej używanych słówek niemieckich”. Wszystko na jego temat zamieściłam na stronie, do której link podałam w pkt.2.

   Artur, gdybyś miał dalsze pytania, pisz śmiało tutaj albo na mojego maila.
   pozdrawiam życząc dziś mokrego, baardzo mokrego Dyngusa! 🙂

 2. Witaj Aniu. Wszystkiego najlepszego z okazji Świąt Wielkanocnych życzę Tobie i Twojej Rodzince. Dzięki za wszystkie lekcje, które są wspaniałe, jasne i zrozumiałe. Serdecznie pozdrawiam

 3. Ich wünsche Dir ein frohes und gesundes Osterfest. Serdecznie pozdrawiam z München i zycze pomyslnosci w zyciu i dalszego rozwoju tak pozytecznego bloga.Halina

  1. Halina – dzięki za życzenia i tak miłe słowa 🙂 Dołożę starań, by na blogu było jeszcze ciekawiej 🙂
   pozdrawiam

 4. Wspanialy blog i wspaniale lekcje jezyka niemieckiego:). Z okazji Swiat Wielkiej Nocy zycze Pani Ani, mezowi i calej jej Rodzinie duzo zdrowka. pomyslnosci, szczescia i wiele lask bozych orzaz mokrego dyngusa:), pozdrawiam serdecznie.

 5. Witam Pani Aniu.Bardzo dziękuję za lekcje i wspaniały blog.Dzięki tym lekcjom czuje że jestem w stanie się tego języka nauczyć i nawet zaczynam go lubić..Dzięki Pani lekcje są bardzo zrozumiałe i łatwe do zapamietania. Zokazji Swiat Wielkiej Nocy życze wiele zdrowia, radosci oraz sukcesów, zarówno w życiu osobistym jak i zawodowym dla Pani i calej rodziny .Pozdrawiam Jola

 6. Bardzo  dziękuje   za  możliwość  korzystania  z  Pani  uprzejmości,  dzięki  której   uczę  się  jezyka  niemieckiego oraz   obyczajów   tego  pieknego  kraju . 

  Z  pozdrowieniami   

  Mariusz 

 7. Witam wszystkich a w szczególności Ciebie Aniu. 

  Życzę wszystkich zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych, odpoczynku w gronie najbliższych, smacznego jajka i mokrego dyngusa:-)

   

 8. Witam serdecznie i chcialbym podziekowac za lekcje jez.niemieckiego,ktore Pani prowadzi.Sa zrozumiale,ale chce prosic o wiecej zwrotow jakie sa potrzebne do pracy jako opiekun.Zycze radosci i pokoju ze Jezus zmartwychwstal i ma dla kazdego z nas dar Zbawienia.Pozdrawiam i prosze o dalsze lekcje.

                                                                          andrzej

 9. Witaj Aniu! bardzo spodobał mi się zwrot jakiego użyłaś, a który :wyszedł: z obiegu: Święta Wielkiej Nocy.W tym zdaniu tkwi cała tajemnica naszej wiary. Sposób obchodzenia Świąt bardzo się zmienił.Teraz jest komercyjny,zakupy, gotowy zajączek i plastikowe jajka.Kiedyś symbolem był baranek własnoręcznie upieczony i misternie malowane pisanki.Było to bardzo pracochłonne, ale te przygotowania właśnie tworzyły nastrój i oczekiwanie na wyjście z koszykiem do święcenia!! Zdrowych i Radosnych Świąt Wielkanocnych Tobie, Rodzinie oraz Wszystkim uczącym się niemieckiego z Twoją pomocą i zaglądającym na Twojego bloga.

  Maria

   

 10. Witaj Anno z okazji Twoich Urodzin przesyłam Ci Urodzinowa Przytulankę i zyczę Ci dużo, dużo zdrowia,pogody ducha i wytrwałości w realizacji Twoich marzeń,niech sukces zagości na każdej płaszczyżnie Twojego życia..und FROHE OSTERN ANNO.

              Przepraszam Spiesze sie bo jutro pędzę do Monachium gdzie w Pasing spedzę  Swięta z bardzo szczególną dla mnie osobą a ponieważ mieszkasz w poblizu zapewne będę czuł Twoją pozytywną energię. Po powrocie napiszę o blogu… pozdrawiam

  Pozdrawiam wszystkich "współuczniaków" i życzę Radosnych i Spokojnych Swiąt.

  1. Wincenty, dziękuję bardzo za życzenia 🙂

   Kiedyś poznałam 2 osoby z Pasing (płci przeciwnej) 🙂
   Życzę cudownych chwil, wielu niezapomnianych wrażeń podczas nadchodzących Świąt, oczywiście przesyłam cały czas pozytywną energię, na pewno ją poczujesz…

 11. Witaj Aniu

  Bardzo dziękuję za lekcje j.niemieckiego.Są świetnie opracowane, nawet osoba nie mająca wczesniej nic wspólnego z jezykiem, może sie wiele nauczyć.Życzenia wszystkiego co najlepsze z okazji urodzin oraz przyjemnych Świąt Wielkanocnych.Pozdrawiam

  Bogumiła

 12. Witam Aniu,

  na wstepie chce Ci bardzo podziekowac za lekcje,dzieki ktorym nie tylko moja znajomosc jezyka niemieckiego ruszyla z miejsca ale tez zaczynam nawet go lubic i nie wydaje mi sie taki "straszny" do nauczenia. Z kazda lekcja utrwala moje znikome do tej pory przekonanie,ze dam rade go sobie go wreszcie przyswoic .

  Zycze Tobie zdrowych,pogodny Swiat Wielkanocnych i pozdrawiam cieplo.

  Ewa.

 13. Witam Pani Aniu! Świetny opis Świąt Wielkiej Nocy, u nas przebiega on podobnie z wyjątkiem braku palenia ogniska. Dziękuję za lekcje i blog. Pani Aniu wszystkiego najlepszego, dużo zdrowia, szczęścia i pomyślności z okazji 18-tych urodzin oraz zdrowych i wesołych świąt.

  1. Panie Mieczysławie, 18-tych? Fajnie by było mieć znowu 18 🙂 albo jak mówią Niemcy – es wäre toll wieder 18 zu sein!
   Dziękuję serdecznie za wszystkie słowa, pozdrawiam wiosenno-letnie. Frohe Ostern!

 14. Witam. Zaczęłam od niedawna naukę i jestem wręcz zachwycona, uczyłam się z różnymi programami na własną rękę,ale jak wiadomo często zawierają mało treści potrzebnej na teraz. Jestem bardzo szczęśliwa,że znalazłam tą stronę. Pani Aniu wszystkiego najelepszego, zdrowych i wesołych świąt oraz wielu radości.

 15.                 Witam serdecznie

      Blog jest wspaniały. Dzięki niemu już wiele się nauczyłam i dowiedziałam o Niemczech, również o Świętach Wielkanocnych. Cały czas się uczę, bo to i tak podobno kropla w morzu – ta moja wiedza i znajomość języka niemieckiego.

       Pani Aniu – wszystkiego najlepszego, dużo zdrówka, pomyślności i spełnienia marzeń no i oczywiście mokrego dyngusa !

        Sredeczne pozdrowienia

                                                    jola

 16. Witam

  Również zyczę Pani oraz całej pani Rodzinie Wesołych Świąt Wielkanocnych i serdecznie dziękuję za pomoc w nauce języka niemieckiego. A nam wszystkim korzystajacym z lekcji i bloga Pani Anny życzę Weosłych Swiąt w gronie rodzinnym oraz wytrwałości w nauce języka. pozdrawiam 

 17. Witam cie Anna! i wszyskich, twoich Uczniow!

  U nas, w Bulgarii tez jest to Sweto i sie nazywa WIELKI DZEN, tylko, my jesteszme Prawoslawni, ale Chrestiani!:D

  Tak ze jajka malowane,bialy hleb…

  Historia Bulgarii jest  troche nie swoia.500 lat bula pod turkami,potem komunisci tez nie lubiali kosciola…

  Niemialismie sventa koscielni. Teraz jest to Sweto panstwowe, 4 dni wolne. I My jeszcze sie uczyme te tradycji, co miali nasze predki. 

  Nastaly czasy,ze jesteszmie po europie,kto gdzie. Wiele osob wyjechalo szukac szczescia gdzie indziej.

  Ja jestem w Niemczach z moim bratem.Pomalujeme sobie Eier:D

  Zycie Tobie i wszystkim WESOLYCH SWAT!!!

  1. mustan, bardzo dziękuję za odrobinę Bułgarii na moim blogu. Super, że i tam to Święto zaczyna być tradycją. A zatem – Wesołego jajka! Frohe Ostern!

 18. Zblizaja sie Świeta dzień radosny dla wszystkich ludzi poniewaz mozemy sie najesc odpoczac a nawet spedzic czas z rodzina ktora dlugo nie widzielismy dlatego zycze wszystkim uczącym sie z bloga Pani Ani a przede wszystkim Pani Ani za czas poswiecony dla Nas ktory to robi Ein frohes,gesundes, schones und ruhiges Osterfest. 🙂

 19. Dzięki za piękny opis świąt w wykonaniu Niemców i szczerze mówiąc to myślałem że my tylko mamy marzannę 🙂 Dzięki również za przyjaną formę tłumaczenia , przyda się. Tu gdzie jeżdżę to ci "moi niemcy" są wyznania ewangielickiego i to piątęk jest bardzo ważny ( z tego co zrozumiałem) a tak poza tym to tak samo jak Pani opisała. Jeszcze raz dziękuje i życzę WESOŁYCH ŚWIĄT  dodam że wspaniały blog, pozdrawiam również wszystkich odwiedzających . Tmek

 20. Witam serdecznie!!

  Bardzo dziękuje za ten kurs. Czekam z niecierpliwościa.

  Zyczę zdrowych i spokojnych Świąt Wielkanocnych.

  Pozdrawiam

  Bogumiła

 21. Witam zapisalam się na kurs jezyka od niedawna lekcje sa super 🙂 życzę zdrowych i spokojnych świąt wielkanocnych!!! FROHE OSTERN 🙂 

 22. Święta Wielkanocne mamy już tak blisko a jakby przed chwilą były Święta Bożego Narodzenia i witaliśmy Nowy Rok. Czas nieubłaganie szybko biegnie.
  Można powiedzieć co kraj to obyczaj ale jednak mamy bardzo dużo wspólnego w życiu codziennym i w tradycjach obchodzenia Świąt. Występują jednak pewne różnice, które można przenieść na grunt Polski. Z tego co widzę w Polsce w dużych miastach niestety zamiera tradycja i sposób obchodzenia Świąt. W większości rodzin Święta ograniczają się już tylko praktycznie do wspólnego śniadania , małej dekoracji i czasami odwiedzin swoich bliskich . W miastach w niedziele i poniedziałek praktycznie nie widać na ulicach Świąt , czasami można spotkać tylko ludzi wychodzących na spacer. Jestem ciekaw czy podobnie jest w Niemczech.
  Bardzo się cieszę z dalszego kursu niemieckiego, pomaga on zająć myśli czym innym niż walka z białaczką (bez możliwości przeszczepu) a jednocześnie pozwala mi trenować umysł.i poznać bliżej język niemiecki. Zdaję sobie jednak sprawę, że mogę nabytą wiedzę już nie wykorzystać, że coraz gorzej przyswajam wiedzę ale cieszę się z każdego e-maila z nową lekcją. Składam Tobie Aniu z okazji Świąt dużo zdrowia, radości , spełnienia najskrytszych marzeń i wytrwałości w prowadzeniu bardzo ciekawego kursu.

 23. Witam Aniu.Bardzo ciekawie opisałaś Swięta Wielkanocne.Są całkiem inne iż w Polsce.W moim regionie /okolice Krosna/,ogniska pali się, ale na Jana/,najkrótsza noc,dawniej pogańskie święto Kupały/.A na Wielkanoc to chyba jak w innych regionach.Koszyk,a w nim pisanki,wędlina,koniecznie kiełbasa,chleb,chrzan,ćwikła. Jak pamiętam,to kiedyś nasze babcie nosiły do Święcenia nie symboliczny koszyk, ale duży kosz gdzie było wszystko.Każda gospodyni musiała pochwalić się swoja zaradnością.Obdarowawyło się pisankami,rodzina i sąsiedzi odwiedzali się.Teraz pomału to zanika.Zamykamy się w swoich mieszkaniach,nawet pojeść dobrze nie idzie bo Panie liczą kalorie i twierdzą,że to dla dobra Nas mężczyzn! A  mogłyby chociaż raz w roku zapomnieć o kaloriach!                                Aniu ! Tradycyjnie ZDROWYCH SPOKOJNYCH WESOŁYCH ŚWIĄT  Tobie, Rodzinie, oraz WSZYSTKIM czytelnikom tego bloga!                                                                      Krysztof Stefański                                                                   

 24. Witam Aniu,

  przede wszystkim bardzo dziękuję za ogromną pomoc przy nauce języka niemieckiego, poniewaz ucze  się  sama (teraz już z Tobą) Twoja pomoc okazała się wręcz nieoceniona.Dziękuję za wszystkie dotychczasowe lekcje, dzięki Twojemu rewelacyjnemu przekazowi ich i serdeczności jakie przez Ciebie przemawia uświadomiłam sobie, że niemiecki nie jest niemożliwy do nauczenia (dotychczas tak uważałam;) i jak to Palacy mówią ,,nie taki diabeł straszny jak go malują":-)Aktualnie wraz z nową lekcją od Ciebie zabieram sie do zapoznania z tradycjami panującymi w Niemczech podczas Świąt Wielkanocnych:)Serdecznie Cię pozdrawiam Aniu i do usłyszenia:-)

  ps. Jesteś niesamowitą nauczycielką!

   

 25. Frohe Ostern! Faktycznie Wielkanoc w Niemczech jest bardzo kolorowa i wydaje mi sie ze Niemcy szczegolna uwage przykladaja do ozdob swiatecznych. Ale i tak klimat polskich Swiat jest jedyny i niepowtarzalny.

  1. anja, masz rację – w Niemczech bardzo dużą uwagę przykłada się do ozdób świątecznych. Zarówno dotyczy to Świąt Bożego Narodzenia jak i Wielkanocy.
   Świąteczne kiermasze ściągają liczne grupy ludzi chętnych kupować coraz to inne ozdoby. Ilość i różnorodność niezliczona po prostu.
   W mojej okolicy właśnie jutro (wtorek) jest kiermasz. Dziś już nie można było przejechać przez rynek, widziałam, że stały już drewniane stragany, trwały przygotowania do jutrzejszego dnia targowego.
   anja – frohe Ostern fuer Dich und Deine Familie. 🙂
   LG

 26. chcialabym nauczyc sie jezyka niemieckiego i nie wiem czy sobie poradze poniewaz jestem we wloszech i ciagle jeszcze ucze sie tego jezyka czy 2 jezyki na jedna glowe to nie zaduzo? 

  1. ewa, na to pytanie możesz odpowiedzieć tylko Ty sama. To wszystko zależy od Twoich predyspozycji i możliwości. Ale spróbować zawsze warto!

 27. Czekam z niecierpliwoscia na ten kurs …ale cały czas mam wrażenie patrząc na moje umiejętności językowe ze bardzo duzo juz wiem i potrafię ale dopóki nie będę do uzywała  jezyka w kontakcie codziennym to chyba marne moje szanse…na płynnośc i odwagę wypowiedzi…byłam  1,5 miesiaca  w Niemczech i wtedy widziałam wielki postep …chociaz caly czas sie ucze czegos  nowego ale to juz nie to samo ..a co Pani sadzi ?…pozdrawiam

  1. To prawda, jeśli się języka obcego nie używa na co dzień, to wszystko powoli ulatuje. Niestety, tak zbudowany jest nasz mózg. Szkoda by było maju, aby wszystko to, czego się nauczyłaś, zmarnowało się. Jeśli nie masz możliwości rozmawiać po niemiecku, to dobrym rozwiązaniem może być czytanie niemieckiej prasy (znaleźć można np. na dworcach kolejowych, czasem w lepiej zaopatrzonych kioskach, EMPiK), niemieckie programy telewizyjne i filmy(kablówka, satelita), słuchanie niemieckich piosenek (You Tube).
   Najlepiej by było codziennie coś w tym kierunku robić. Tu na blogu będą pojawiać się sukcesywnie fajne niemieckie piosenki wraz z oryginalnym tekstem i tłumaczeniem. Ja sama kiedyś zaczynałam słuchając Neny, Falco, Pankov 🙂
   A kurs już niebawem, proszę o jeszcze troszkę cierpliwości 🙂
   Liebe Grüße.

 28. Uczę się sama języka niemieckiego wiec korzystam z różnej pomocy …zazdroszcze wszystkim, którzy ten język dobrze znają …a atmosfera Wielkanocy w Niemczech jest cudna …pozdrawiam i zyczę WESOŁYCH ŚWIĄT Pani Aniu!!!!

  1. Dziękuję bardzo serdecznie maju! Tak, masz rację, atmosfera tych Świąt jest niepowtarzalna… Frohe Ostern! A co do nauki języka niemieckiego – przygotowuję darmowy kurs języka niemieckiego, w którym będzie znacznie więcej wiadomości i…nauki 🙂 Przyjemnej i skutecznej nauki 🙂 Zapisy rozpoczną się już niebawem. Pozdrawiam.

  2. Witam!!! Uczyłam sie w szkole języka niemieckiego, ale było to 30 lat temu. Blog i lekcje Pani Anny sa proste i godne uwagi. Bardzo mi się podobają. Pani Aniu życzę dla Pani i całej Pani Rodziny Wesołych, Slonecznych i Szczęśliwych Świąt Wielkanocnych. Pozdrawiam serdecznie!!!! R:)))))

    

   1. Droga rybka45, Tobie i Twoim bliskim również kolorowych Świąt Wielkiej Nocy 🙂
    Dziękuję za tak przychylny komentarz.
    LG

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *